آیا بلاک‌چین می‌تواند ضامن بقای کتابخانه‌ها در اسپانیا شود؟

آیا بلاک‌چین می‌تواند ضامن بقای کتابخانه‌ها در اسپانیا شود؟
4.5 2 votes
آیا بلاک‌چین می‌تواند ضامن بقای کتابخانه‌ها در اسپانیا شود؟Reviewed by این بلاک‌چین! on Feb 2Rating: 4.0آیا بلاک‌چین می‌تواند ضامن بقای کتابخانه‌ها در اسپانیا شود؟بلاک چین به ثبت بهتر فهرست‌های کتابخانه‌ای، کنترل بهتر تراکنش‌های ورودی و خروجی به کتابخانه و شفاف‌سازی خدمات کمک می‌کند.

بلاک چین به ثبت بهتر فهرست‌های کتابخانه‌ای، کنترل بهتر تراکنش‌های ورودی و خروجی به کتابخانه و شفاف‌سازی خدمات کمک می‌کند.

اگرچه اسپانیا هیچگاه عملکرد درخشانی در زمینه فناوری‌های نوین نداشته اما حالا مسئولان این کشور تصمیم دارند با استفاده از بلاک چین جان تازه‌ای به کالبد کتابخانه‌های این کشور بدهند.

کتابخانه‌های عمومی در اسپانیا از بوروکراسی شدید رنج می‌برند و استفاده از فناوری مثل بلاک چین با ویژگی‌هایی مثل شفافیت، تغییرناپذیری و کارآمدی ذاتی می‌تواند این مشکل را حل کند.

وضعیت کتابخانه‌های عمومی در اسپانیا

سرانه مطالعه برای هر اسپانیایی در سال 2017، پنج ساعت و چهل و هشت دقیقه در هفته بوده است و همین باعث شده تا اسپانیا در میان بیست کشوری قرار بگیرد که بیشترین سرانه مطالعه را دارند.

امروز کتابخانه‌های این کشور مجموعه‌های را فراهم کرده‌اند که علاوه بر مواد سنتی مثل کتاب و مجله شامل آثار هنری و فیلم نیز می‌شود.

کتابخانه ملی اسپانیا هم یک کتابخانه دیجیتال با بیشتر از 200000 هزار عنوان فراهم کرده تا بتواند با عادات مطالعه جدید کاربران همراه شود.

با این حال وضعیت کتابخانه‌های عمومی تا شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد و حتی آمار امانت کتاب در سال 2018 با یک کاهش جدی روبه‌رو شده است.

از همین رو کارشناسان فناوری معتقدند استفاده از پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین می‌تواند مشکلات کتابخانه‌های عمومی در این کشور را حل کند.

چگونه بلاک چین به کتابخانه‌های اسپانیا کمک می‌کند؟

بلاک چین به ثبت بهتر فهرست‌های کتابخانه‌ای، کنترل بهتر تراکنش‌های ورودی و خروجی به کتابخانه و شفاف‌سازی خدمات کمک می‌کند.

با توجه به همین نکته می‌توان گفت که کتابداران و متخصصان فناوری اطلاعات می‌توانند در بخش‌های زیر از این فناوری استفاده کنند.

اشتراک‌گذاری اطلاعات در خارج از محیط کتابخانه

سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین امکان دسترسی به منابع کتابخانه در خارج محیط فیزیکی کتابخانه‌ها را فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر کاربران اسپانیایی در هر لحظه و هر مکان منابع را از سرورهای غیرمتمرکز دریافت می‌کنند.

حتی دولت نیز می‌تواند از چنین سیستمی در کتابخانه‌های تخصصی استفاده کند تا بدون نیاز به اعتماد به طرفین اسناد مهم دولتی را در اختیار کاربران قرار دهد.

مدیریت سوابق (رکوردها)

فناوری بلاک چین به مدیریت بهتر حقوق دیجیتال و حفاظت از اسناد در کتابخانه‌ها یاری می‌رساند. به عبارت دیگر با استفاده از این فناوری در کتابخانه‌ها شانس کمتری برای فهرست‌های دستکاری شده منابع یا رویه‌های دستکاری شده وجود دارد.

مدیریت سوابق (رکوردها)

مدیریت هویت

امروزه کتابخانه‌ها در اسپانیا و سایر کشورهای دنیا به منابع اطلاعاتی غیرفیزیکی روی آورده‌اند و مدیریت دسترسی به این منابع، اینکه چه کسانی و با چه شرایطی و در چه زمانی بتوانند به این منابع دسترسی باشند یکی از چالش‌های کتابداران است.

با استفاده از زیرساخت بلاک چین اما می‌توان به دقت تعیین کرد چه افرادی، در چه بازه زمانی و به چه میزان بتوانند از منابع بهره‌مند شوند.

این موضوع باعث می‌شود تا بار کارهای روزمره از دوش کتابداران برداشته شود و آنها بتوانند کارهای مهم‌تری مثل تحقیق، قضاوت درباره اصالت منابع و قابل دسترس کردن آنها را بهتر انجام دهند.

آیا در نهایت بلاک چین می‌تواند عامل ساختارشکنی در کتابخانه‌های اسپانیا باشد؟

شاید سیاستمداران این کشور بر سر جزییات اختلاف نظر داشته باشند اما همه آنها بر سر سودمندی توسعه محصولاتی مبتنی بر این فناوری توافق دارند.

استفاده از بلاک چین در نظام کتابخانه‌های عمومی، شفافیت، امنیت و دسترسی به منابع اطلاعاتی را افزایش می‌دهد. اما روی آوردن به این فناوری در محیط‌های کتابخانه‌ای نیازمند تعریف پروژه‌های جدید و همکاری با بازیگران متعدد است.

در حال حاضر کتابخانه‌های اسپانیا زیرساخت لازم برای حرکت به سمت بلاک چین را ندارند اما خیلی زود با سرمایه‌گذاری دولت می‌توان شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در آنها بود.

آیا بلاک‌چین می‌تواند ضامن بقای کتابخانه‌ها در اسپانیا شود؟
4.5 2 votes

http://inlovewithlis.com

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی به قولی علم اطلاعات و دانش شناسی. از سال 86 که وبلاگ نویسی می کردم سعی ام این بوده که موضوعات جدیدی رو در کتابداری معرفی کنم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
informational interview
مصاحبه آگاهی‌دهنده (1)

حتی اگر در حال حاضر هیچ جایگاه شغلی خالی برای شما وجود ندارد، دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد....

Close