بزرگ‌ترین اشتباهات در مصاحبه‌های شغلی از نگاه کارشناسان منابع انسانی (2)

بزرگ‌ترین اشتباهات در مصاحبه‌های شغلی از نگاه کارشناسان منابع انسانی (2)
3 5 votes

اشتباه پنجم : خودتان نباشید و تظاهر کنید
آنچه که مدیران منابع انسانی و استخدام از آن برخوردارند و در اغلب افراد وجود ندارد، همان هوش هیجانی بالا است. آنها با استفاده از زبان بدن قادرند شخصیت داوطلبان استخدام را به خوبی تشخیص دهند. توصیه‌ی مایکلز به کارجویان آن است که در جلسات مصاحبه شغلی آرامش خود را حفظ نمایید و (بهترین) خودتان باشید. وی می‌گوید، «از افرادی که خودشان هستند خوشم می‌آید، چرا که می‌دانید با چه کسی طرف هستید. این افراد مرا به خود جلب می‌کنند». وقتی پیرامون موضوعاتی که از آن اطلاع درستی ندارید اظهار نظر می‌کنید، کارشناسان سریعاً از آن اطلاع حاصل می‌کنند.

اشتباه ششم: ذوق و شوق نداشته باشید
حتی اگر در تهیه رزومه شغلی مناسب و پوشیدن لباس‌های شیک و مرتب به مشکل برخوردید، حداقل سعی کنید که شاداب و با شور و اشتیاق به نظرآیید. مصاحبه‌ی شغلی را می‌توان فرصتی مغتنم دانست که دو طرف می‌توانند به شناخت درستی از یکدیگر نائل آیند. اما آنچه بسیار اهمیت دارد و ممکن است شما را خیلی زود از گود رقابت خارج کند، نشان ندادن تمایل و اشتیاق‌تان به آن جایگاه شغلی است.
هاولی همچنین می‌افزاید؛ «زمانی‌ که وقت انتخاب بین دو نفر فرا می‌رسد که در تمام سایر موارد دارای سطح  یکسان هستند، فردی را به کار خواهم گرفت که شور و شوق بیشتری از خود نشان داده باشد».

اشتباه هفتم: آداب معاشرت را فراموش کنید
زمانی که وقت مصاحبه‌ی شغلی فرا می‌رسد، مایلید که همه چیز بی‌عیب و نقص باشد و برای نگارش رزومه‌تان از کاغذهای مرغوب کارتی1 استفاده می‌کنید؛ اما رعایت آداب معاشرت، نیز می‌تواند شما را چندگام جلو برد.
از نظر هاولی پیگیری و نامه تشکر بسیار اهمیت دارد. پس بهتر است پس از مصاحبه، یک نامه مبتنی بر تشکر و قدردانی برای مصاحبه‌کننده ارسال کنید. توصیه می‌شود از ارسال نامه‌های پیش‌نگاشته و به حالت فرم بپرهیزید و برای هر فردی که با او مصاحبه داشته‌اید، نامه‌ای مناسب را با انشای خودتان بنویسید.

حتما بخوانید  چیزهایی که در یک مصاحبه شغلی نباید بگویید! (2)

اشتباه هشتم: نابودکردن مذاکره پیرامون حقوق و مزایا
اگر به اندازه‌ی کافی خوش اقبال باشید، به صحبت پیرامون حقوق و مزایای کاری نیز خواهید رسید؛ که حقیقتاً سخت‌ترین بخش ماجرا است. در کل دو نوع اشتباه رایج پیرامون مذاکره بر سر حقوق و مزایا وجود دارد: نخست آنکه صحبت پول را خیلی زود مطرح کنید. مایکلز معتقد است: «مطرح نمودن و پیش‌کشیدن مسئله پول واقعا گستاخی متقاضی را نشان می‌دهد. وی باید حق مطرح کردن این موضوع را کسب کند». دومین اشتباه این است که اصلا فراموش کنید که پیرامون حقوق و دستمزد مذاکره کنید. هاولی می‌گوید: «افراد، به ویژه خانم‌ها، با خود بحث می‌کنند و پاسخ‌های احتمالی شرکت را نسبت به مواضع شخصی‌شان در این رابطه می‌سنجند. گاهی این عامل، آنها را از مذاکره و افزایش حقوق باز می‌دارد. به گونه‌ای که در عددی پایین باقی می‌مانند.» وی پیشنهاد می‌کند به جای آن، بهتر است افراد پرسش‌های باز مطرح کنند، به گونه‌ای که پاسخ با کارفرما باشد. به عنوان مثال: از مصاحبه کننده بپرسید که محدوده‌ی حقوق مورد نظر او چقدر است. بکوشید کمی هوشمندانه‌تر عمل کنید2.

بزرگ‌ترین اشتباهات در مصاحبه‌های شغلی از نگاه کارشناسان منابع انسانی (2)
3 5 votes

دیدگاه های بزرگ‌ترین اشتباهات در مصاحبه‌های شغلی از نگاه کارشناسان منابع انسانی (2)

  • سلام وقت بخیر
    مطالبتون عالی بود.
    سپاسگزارم

    شروین 7 دسامبر, 2016 10:04 ق.ظ پاسخ دادن

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر
معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر(1)

کتابدار ارکستر یک متخصص در موسیقی است که در محیط کتابخانه ویژه گروه­ های موسیقی کار می‌کند. به دلیل تنوع در...

Close