تنها شش ثانیه !!

تنها شش ثانیه !!
1 1 vote
تنها شش ثانیه !!Reviewed by فاطمه علیزاده on Aug 7Rating:

کارفرمایان شرکت‌ها (یا مسئولان استخدام) معمولا چهار تا پنج دقیقه برای هر رزومه‌ای که موفق به قرارگرفتن روی میز آنها شده، صرف می‌کنند. این البته ادعای آنهاست، یک سایت کاریابی به نام “TheLadders” با کمک نرم‌افزار ویژه‌‌ی ردیابی مسیر نگاه، جهت شناسایی رفتار کارفرمایان، این ادعا را رد کرده و حتی نتایج تحقیقاتش حاکی از آن است که مسئولان استخدام به‌صورت مفید تنها شش ثانیه صرف ارزیابی اولیه یک رزومه می‌کنند. بنابراین اگر به فکر ارسال رزومه برای بدست آوردن شغل بعدی خود هستید، از ارتکاب چند اشتباه مهم جلوگیری کنید تا حداکثر استفاده را از آن شش ثانیه ببرید:

1. «جان چلنجر» مدیر شرکت تحقیقاتی Challenger Gray & Christmas می‌گوید: «کارفرما در ابتدای امر تنها بعضی از چیزهای مهم را نگاه می‌کند.» مسئول استخدام می‌خواهد بداند شغل اخیر شما چه بوده، چه وقت آنجا کار می‌کردید و آیا مهارت‌ها و تجربه‌هایی که تاکنون بدست آورده‌اید، به درد پست خالی مانده ایشان می‌خورد یا خیر. بنابراین آنچه باید در رزومه‌تان بگذارید و بیش از همه مهم است، سوابق کاری است نه داستان زندگی. چلنجر پیشنهاد می‌کند رزومه دیگری با جزئیات بیشتر آماده داشته باشید که اگر کار به مصاحبه کشید، به مسئول استخدام ارائه کنید.

2. ریختن انبوهی متن و پاراگراف فشرده در رزومه یعنی خداحافظی با کار آینده. «آماندا آگوستینه» کارشناس کاریابی TheLadders معتقد است: «ساختار و چارچوب شکلی رزومه دقیقا به اندازه محتوای آن اهمیت دارد.» یافته‌های TheLadders بر اساس ردیابیِ نگاه، حاکی از آن است که وجود فضای خالی در رزومه اهمیت به سزایی دارد. مدیران، رزومه‌ها و پروفایل‌های آنلاینِ منظم و دسته‌بندی شده را با رغبت بیشتری نگاه می‌کنند. از یک فونت درشت برای جدا کردن بخش‌های مختلف رزومه و از نشانه‌ها در جای مناسب استفاده کنید. «رزومه یک لیست بلند و خسته‌کننده از اقلام نیست، بلکه یک تکه از مواد بازاریابی است.»

حتما بخوانید  یک نمونه‌ از رزومه و نامه پیوست آن مربوط به شغل کتابداری (2)

3. اگر رزومه یا پروفایل شما بر روی یکی از وب‌سایت‌ها مثل لینکداین حاوی عکس است، مسئول استخدام، وقت بیشتری را صرف آن نخواهد کرد؛ درعوض 19 درصد از آن شش ثانیه‌ی ارزشمند را به جای مطالعه سوابق و مهارت‌های شما، صرف تماشای عکستان خواهد کرد.

4. بررسی TheLadders همچنین نشان می‌دهد که وقتی مسئول استخدام به یک رزومه بهم ریخته و بی‌سروته نگاه می‌کند، به جای تمرکز روی بخش‌های مهم، فقط به کلیت رزومه از بالا تا پایین نگاهی سرسری می‌اندازد. به گفته آگوستینه «مسئول استخدام انتظار دارد که رزومه از نظر بصری و ساختاری منظم باشد.» وی توصیه می‌کند «سوابق کاری را در بالای رزومه، قبل از تحصیلات و به ترتیب تاریخی قرار دهید یعنی از شغل فعلی یا آخرین کار خود شروع کنید. بستگی به خودتان دارد که چقدر وارد جزئیات زمانی شوید اما روی پنج یا 10 سال اخیر تاکید کنید و فراتر نروید که وارد ماقبل تاریخ می‌شوید. این قبیل جزئیات را برای مصاحبه حضوری نگه دارید.»

5. مسئول استخدام می‌خواهد بداند آیا شما فرد مناسبی برای پست مورد نظر وی هستید یا خیر. راه میانبر او برای فهمیدن این نکته، دقت در کلمات کلیدی رزومه شماست که باید متناسب با شرح شغل مورد نظر باشد. بر اساس گزارش وبسایت TheLadders، شرح جزئیات در رزومه‌ی شخص تقریبا هیچ تاثیری در تصمیم‌گیری اولیه ندارد. بنابراین مطمئن شوید که کلمات کلیدی در رزومه وجود دارد و به این منظور می‌توانید از اصطلاحات مورد استفاده شرکت استخدام‌کننده در خصوص شغل مورد نظر استفاده کنید.

برگرفته از وبسایت ایران کیش


دیدگاه های تنها شش ثانیه !!

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
ساخت رزومه در رزومه ساز حرفه ای ATBOX
لذت داشتن یک رزومه حرفه ای را با ATBOX بچشید

اگر پست های قبلی ما رو خوانده باشید، حتما متوجه شدید که چندبار به موضوع رزومه پرداختیم. امروز تصمیم گرفتیم...

Close