خارج از کتابخانه ها مشغول به کار شوید

خارج از کتابخانه ها مشغول به کار شوید
2.67 3 votes
خارج از کتابخانه ها مشغول به کار شویدReviewed by علیرضا عبودیت on Aug 31Rating: 2.5خارج از کتابخانه ها مشغول به کار شویددر بازار کار امروز در ایران تا چه حد می توان به پیدا کردن کار در کتابخانه امید داشت. قطعا پاسخ بسیاری از شما چندان امیدوارنه نیست پس باید راه حل دیگری در پیش گرفت. در این پست شما را با بخشی از 61 فرصت شغلی که در وبسایت دانشگاه سیراکیوز مورد بررسی قرار گرفته است آشنا می کنیم.

به طور مرسوم از یک فارغ التحصیل کتابداری و اطلاع رسانی یا علم اطلاعات و دانش شناسی انتظار می رود که در یک کتابخانه مشغول به کار شود. مطابق با گزارش های آماری هم فعالیت در کتابخانه همیشه اولین و احتمالا بهترین انتخاب برای فارغ التحصیلان این رشته بوده و هست. اما پرسشی که در اینجا مطرح می شود این است که در بازار کار امروز در ایران تا چه حد می توان به پیدا کردن کار در کتابخانه امید داشت. قطعا پاسخ بسیاری از شما چندان امیدوارنه نیست پس باید راه حل دیگری در پیش گرفت. در این پست شما را با بخشی از 61 فرصت شغلی که در وبسایت دانشگاه سیراکیوز مورد بررسی قرار گرفته است آشنا می کنیم. این فرصت های شغلی لزوما در محیط کتابخانه نیستند ولی یک کتابدار از عهده آنها برمی آید.

در عنوان بعضی از فرصت های شغلی که در اینجا معرفی شده است واژه “کتابدار” به چشم نمی خورد اما نکته جالب اینجاست که همه کارفرمایان این فرصت های شغلی مدرک کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی را می پذیرند. تفاوت بین این فرصت ها بیشتر در تخصص های مورد نیاز است و البته جویندگان کار برحسب علاقه مندی به موضوعات مختلف در یکی از این موضوعات مهارت بیشتری دارند.

حتما بخوانید  کدام بهتر است: تخصص گرایی یا عمومیت گرایی در کتابداری و علم اطلاعات

برای مثال برخی از کارجویان به مواردی همچون پژوهش، گزینش اطلاعات و … علاقه مند هستند در حالیکه برخی دیگر تمایل دارند تا از طریق مدیریت دانش به سازمان ها در اجرای موفق پروژه هایشان یاری برسانند یا اینکه در رسیدن به چشم اندازها به آنها کمک کنند.

عامل دیگری که حضور کتابداران در این فرصت های شغلی غیر معمول را توجیه می کند خدمات فراکتابخانه ای است که آنها در سال های اخیر ارائه داده اند. به عبارت دیگر آنها در بسیاری از سازمان ها به طور نامحسوس به فرایند تصمیم گیری کارکنان کمک کرده اند و باعث گسترش کسب و کار آنها از طریق برنامه های آموزشی شده اند.

خارج از کتابخانه ها مشغول به کار شوید

تصویر از yon.ir/1BqK

و اما 21 فرصت شغلی عبارتند از:

مدیر پروژه خلاق: تا اسم پروژه مطرح می شود نباید ذهن تان به سمت ساخت و ساز ساختمان برود بلکه باید بدانید که واژه پروژه صرفا یک نام است که می تواند به بسیاری از فعالیت هایی که با هدف رسیدن به وضعیت خاصی انجام می شوند اطلاق گردد.

سرپرست خدمات داوطلبانه

تحلیل گر ارشد وب

متخصص منابع اطلاعاتی

متخصص اطلاعات فنی

متخصص اسناد

کتابدار مرجع دیجیتالی

مسئول مرکز منابع رسانه ای

مشاور در امور آرشیو

مشاور معمار در ساختمان کتابخانه ها

مدیر مجموعه سازی در سازمان های مختلف

پژوهشگر خویش فرما یا آزاد: در اینجا منظور از خویش فرما همان فریلنسر (Freelancer) است.

آرشیویست

مدیر بخش خدمات پژوهشی و اطلاعاتی

پژوهشگر بازار: منظور شخصی است که به مطالعه گرایشات موجود در بازار یک کالا و تاثیری که عرضه و تقاضا بر آن دارد می پردازد.

حتما بخوانید  چگونه اولین شغل خود را بدست آوردم: مصاحبه با کیم دوریتی

استاد دانشگاه

مشاور و طراح زیرساخت های فناوری برای کتابخانه ها

کتابدار داده

مدیر و ادمین وبسایت

کارشناس تولید و مدیریت محتوا

مدیر آرشیو دیجیتال

مسئول روابط عمومی سازمان های پژوهشی

کتابدار و مسئول انفورماتیک در سازمان های بهداشتی و درمانی

ممکن است برخی از فرصت های شغلی که در اینجا معرفی شد برای شما به عنوان فارغ التحصیل رشته کتابداری و اطلاع رسانی ناآشنا باشد یا شاید پیش خودتان فکر کنید که بسیار محال است که یک شرکت کوچک یا یک سازمان بزرگ از شما برای انجام این وظایف دعوت به کار کند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این شما هستید که باید با پرورش مهارت های لازم خودتان را به بازار کار معرفی کنید و به نوعی فرصت های شغلی را از چنگ رقبا دربیاورید.

خارج از کتابخانه ها مشغول به کار شوید
2.67 3 votes

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
راه های پرورش کنجکاوی در کتابخانه
پرورش کنجکاوی در کتابخانه ها

معلم ها، متخصصان و پژوهشگرانی که در حوزه یادگیری مطالعه می کنند از دیرباز می دانند که کنجکاوی یکی از عناصر...

Close