خدمات مدیریت داده های پژوهش در کتابخانه های دانشگاهی

به این پست رتبه بدهید
خدمات مدیریت داده های پژوهش در کتابخانه های دانشگاهیReviewed by علیرضا عبودیت on Dec 25Rating: 3.5خدمات مدیریت داده های پژوهش در کتابخانه های دانشگاهیمدیریت داده های پژوهش یکی از شاخه های نوظهور در علوم کتابداری و اطلاع رسانی است. هدف اصلی این حوزه نوین کمک به پژوهشگران، اساتید و دانشجویان در فرایند تدوین پژوهش از آغاز تا پایان می باشد.

مدیریت داده های پژوهش یکی از شاخه های نوظهور در علم اطلاعات و دانش شناسی است. هدف اصلی این حوزه نوین کمک به پژوهشگران، اساتید و دانشجویان در فرایند تدوین پژوهش از آغاز تا پایان می باشد. کتابدار داده ها که مسئولیت ارائه خدمات مدیریت داده های پژوهشی را در یک کتابخانه بر عهده دارد می کوشد تا از طریق ارائه راهنماها، معرفی منابع مرجع، شیوه های کار با نرم افزارهای مدیریت استناد، معرفی نیازمندی های سازمان هایی که برای اجرای تحقیق پژوهانه می پردازند و همگام کردن پژوهش ها با این نیازمندی ها، اشتراک گذاری داده های یک پژوهشگر با سایر پژوهشگران و … به پژوهشگران و نویسندگان مقالات کمک کند. برخی از کتابخانه های دانشگاهی دنیا که به امر پژوهش و نقش کتابخانه در آن واقف هستند از چندی پیش ارائه خدمات مدیریت داده های پژوهش را شروع کرده و و هر کدام قصد دارند بهتر از دیگران خود را مسلط به این حوزه جدید نشان دهند. مثلاً دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا علاوه بر ارائه خدماتی که اشاره شد یک مخزن داده های پژوهش با عنوان Abacus را طراحی کرده و به کاربران آن دانشگاه اجازه داده تا از امکان جستجو در میان هزاران داده پژوهشی بهره مند شوند و در تدوین آثار خود از آنها استفاده کنند. در کشور همسایه کانادا یعنی ایالات متحده دانشگاه پنسیلوانیا با ارائه خدمات مدیریت داده های پژوهش به کاربران کمک شایانی به پیشرفت پژوهش در این دانشگاه نموده است. در این دانشگاه پژوهشگران متناسب با موضوع مورد علاقه می توانند از طیف وسیع منابع و راهنمایی های کتابداران داده ای در قالب جعبه ابزار مدیریت داده های پژوهش استفاده کنند.

حتما بخوانید  ضرورت ایجاد بخشی با عنوان خدمات مرجع پزشکی در کتابخانه های عمومی
به این پست رتبه بدهید

http://inlovewithlis.com

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی به قولی علم اطلاعات و دانش شناسی. از سال 86 که وبلاگ نویسی می کردم سعی ام این بوده که موضوعات جدیدی رو در کتابداری معرفی کنم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
ساخت رزومه در رزومه ساز حرفه ای ATBOX
لذت داشتن یک رزومه حرفه ای را با ATBOX بچشید

اگر پست های قبلی ما رو خوانده باشید، حتما متوجه شدید که چندبار به موضوع رزومه پرداختیم. امروز تصمیم گرفتیم...

Close