دسترسی به خدمات امانت ویدیو در کتابخانه های دانشگاهی

دسترسی به خدمات امانت ویدیو در کتابخانه های دانشگاهی
3 3 votes
دسترسی به خدمات امانت ویدیو در کتابخانه های دانشگاهیReviewed by علیرضا عبودیت on Dec 9Rating: 2.0دسترسی به خدمات امانت ویدیو در کتابخانه های دانشگاهیامروز مقاله ای را به شما معرفی می کنیم که در آن نویسنده جایگاه مدیریت مجموعه فایل های ویدیویی در کتابخانه ها را بررسی می کند

هر چند امروزه بیشتر فیلم ها، سریال های تلویزیونی و سایر انواع ویدیوها به صورت آنلاین قابل مشاهده هستند و با پرداخت هزینه ای نسبتا قابل قبول و دسترسی به اینترنت با سرعت و ترافیک مناسب می توان از آنها استفاده کرد اما هنوز حضور DVD ها به عنوان ابزاری برای ذخیره و انتقال و اجرای فایل های ویدیویی در دستگاه های خانگی کمرنگ نشده است. امروز مقاله ای را به شما معرفی می کنیم که در آن نویسنده جایگاه مدیریت مجموعه فایل های ویدیویی در کتابخانه ها را بررسی می کند و سپس پیشنهاداتی را برای خروج این مجموعه از حالت انفعال ارائه می دهد.ریچل کینگ در اثر خویش با عنوان دسترسی به خدمات امانت ویدیو در کتابخانه های دانشگاهی: از بررسی خط مشی تا ارائه برنامه اجرایی این خدمات در کتابخانه های دانشگاهی را حائز اهمیت می داند هم به دلیل اینکه کتابخانه ها از زمان ظهور DVD ها در آن عرصه سرمایه گذاری کرده اند و هم اینکه کاربران با استفاده از این مجموعه می توانند ضمن بهره مندی از دایره انتخاب وسیع تر، هزینه های کمتری نیز بپردازند. وی بر این باور است که در هنگام ایجاد مجموعه فایل های ویدیویی یا تبدیل آن از حالت نظام دسترسی بسته به دسترسی باز باید عواملی همچون حفاظت، محل ذخیره سازی، فهرست نویسی، جایگزینی و کارکنان لازم را در نظر گرفت تا بتوان خدماتی را ارائه داد که علاوه بر سودمندی برای کاربران، برای کتابخانه نیز قابل ارزش باشد. نویسنده مقاله در پایان اینطور نتیجه گیری کرده است که ایجاد دسترسی آزادانه می تواند باعث افزایش میزان امانت ویدیوها آن هم در زمانی که خیلی ها به مشاهده آنلاین آنها روی آورده اند بشود. این افزایش به طور خاص در گروه های دانش آموزان و دانشجویان بیشتر قابل مشاهده است و حتی باعث شده رفتارهای متقارن با سواد اطلاعاتی در میان این گروه ها افزایش پیدا کند.

حتما بخوانید  راهکارهای شغلی: تبدیل مجموعه نشریات ادواری چاپی به مجموعه مجازی

دسترسی به خدمات امانت ویدیو در کتابخانه های دانشگاهی
3 3 votes

http://inlovewithlis.com

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی به قولی علم اطلاعات و دانش شناسی. از سال 86 که وبلاگ نویسی می کردم سعی ام این بوده که موضوعات جدیدی رو در کتابداری معرفی کنم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
خارج از کتابخانه مشغول به کار شوید
خارج از کتابخانه ها مشغول به کار شوید

به طور مرسوم از یک فارغ التحصیل کتابداری و اطلاع رسانی یا علم اطلاعات و دانش شناسی انتظار می رود...

Close