پایگاهی برای کتابداران و متخصصان اطلاعات

معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر (قسمت پایانی)

banner

آموزش کتابداران ارکستر شامل آموزش گسترده و فشرده در تمام جنبه های موسیقی و هنرهای آزاد می باشد. این حرفه نیاز به ترکیبی از آموزش رسمی و تجربه عملی گسترده در یک سازمان سمفونیک را دارد. بیشتر کتابداران ارکستر دارای مدرک کارشناسی در برخی از جنبه های موسیقی هستند و بسیاری نیز از تحصیلات عالی و مدرک تحصیلی بالا در موسیقی و یا رشته های مرتبط برخوردار می باشند.

از سال 1997، هیچ آموزشکده، هنرستان یا دانشگاهی به ارائه برنامه رسمی آموزشی یا مدرک کتابداری ارکستر نپرداخته است. اکثر آموزشگاه های موسیقی و بسیاری از آموزشگاه های علوم کتابداری و اطلاع رسانی به ارائه انواع دوره های مرتبط که می تواند برای کتابداران ارکستر نیز استفاده شود، می پردازند.

بهترین فرصت برای یادگیری و کسب مهارت، حضور در کتابخانه های ارکسترهای بزرگ است که این کتابخانه ها به فعالیت در رابطه با برنامه های معتبر موسیقیایی و کتابداری می پردازند. کارآموزی در یکی از این سازمان ها، برای دانشجویان جدی و کوشا علاوه بر فراهم آوردن یک مجموعه مهارت های اولیه، آشنایی با مدیریت زمان و ساختار سازمانی یک کتابخانه پویا ویژه گروهای موسیقی را به نیز همراه دارد. این کارآموزی همچنین تجربه ای ارزشمند در خصوص بسیاری از جنبه های کتابداری ارکستر را به دانشجویان باانگیزه ارائه می دهد.
هیچ جایگزینی برای آموزش ضمن خدمت و تجربه وجود ندارد. بسیاری از کتابداران ارکستر، آموزش خود را در آموزشگاه‌ ویژه گروهای موسیقی و کانون گروه‌های موسیقی شروع، یا به عنوان دستیار زیر نظر یک کتابدار با تجربه کار کردند. این زمان که فرصتی مغتنم و عالی برای کارآموزی با یک استاد ماهر است، مفیدترین و عمومی‌ترین راه برای ارتقا و پیشرفت تکنیک‌های اثربخش کتابداری ارکستر می‌باشد.

کتابدار ارکستر همچنین نیازمند کسب دانش جامع و کامل در ارتباط با کارگان سمفونی، سبک‌های نت‌نویسی موسیقی، خواندن کلید[footnote title=”1″]کلید یک نشانه موسیقی است که برای تعیین فرکانس، بسامد و ارتفاع صوتی و همچنین  نام  نت‌های نوشته شده در موسیقی بکار می‌رود[/footnote]، بازنویسی و یا انتقال یک قطعه موسیقی در کلید دیگر، سازبندی[footnote title=”2″]سازبندی یا ارکستراسیون در موسیقی به انتخاب و ترکیب سازها برای اجرای یک قطعه موسیقی سازگانی گفته‌ می‌شود[/footnote]، و ویژگی‌های عملکرد و اجرای تمام سازها و ادوات است.

مهارت‌های سازمانی خوب برای مدیریت کتابخانه‌ی ویژه گروه‌های موسیقی ضروری است. یک کتابدار موفق ارکستر توانایی کار در یک محیط‌کاری فشرده و سریع با اولویت‌های دائما در حال تغییر را دارد.

برخورداری از مهارت‌های خوب بین فردی نیز برای این کتابداران به دلیل ارتباطات روزانه با افرادی از سطوح مختلف سازمان سودمند است. زمینه کاری کتابداری ارکستر، نسبتا کم و گزینشی است. کتابداری ارکستر، حرفه ای است که اغلب به فردی مستعد در سازماندهی، با ذهنی کنجکاو و اعتماد به نفس بالا نیازمند است چراکه این شخص در ارتباط مستقیم با هنرمندان، موسیقی‌دانان، و مدیران تولید و اجرایی کنسرت های ارکستر می باشد.

انجمن کتابخانه های ارکسترهای بزرگ (2001). «معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر(3)». ترجمه فاطمه علیزاده. بخش معرفی فرصت شغلی وبسایت مرجع شغلی علم اطلاعات و دانش شناسی، شماره 3.  14 مرداد ۱۳۹۵.

The Orchestra Librarian: A Career Introduction


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری