معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر(2)

معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر(2)
5 1 vote

کار کتابدار ارکستر سمفونی به عنوان یک فرصت شغلی، ارائه خدمات سازماندهی و آماده‌‌‌سازی تمام موسیقی مورد نیاز اجراهای ارکستر می‌باشد که این موسیقی علاوه بر فراهم آمدن از طریق ناشران و کارگزاران موسیقی، ممکن است از منابع گوناگون تهیه شود. مقدار قابل ملاحظه‌ای از این موسیقی‌ها هنوز توسط قانون کپی رایت حفاظت و حمایت می شود و بهره‌وری از آنها تنها از طریق اجاره نامه امکان‌پذیر است.
کتابداران ارکستر ممکن است در برنامه ریزی کنسرت‌ها، سازماندهی برگزاری کنسرت، و اطلاع‌رسانی در خصوص جزئیات اجرای موسیقی از جمله زمان‌بندی، سازبندی1، و کادر اجرایی مورد نیاز کمک کنند. برخی از کتابداران ارکستر به آماده‌سازی صفحه برنامه کنسرت‌ها و نگارش یا ویرایش نت های برنامه برای کنسرت‌هایشان می‌پردازند. در بسیاری از کنسرت‌ها، کتابدار اصلی مسئول مدیریت گروه و تامین بودجه است.
پیش از هر کنسرت، اطلاعات درمورد موسیقی برنامه نویسی‌شده از کتابخانه کسب می شود. مدیر موسیقی، رهبر مهمان، مفسر برنامه، مدیر، تک‌نوازان، و موسیقی‌دان‌های ارکستر همگی ممکن است نیازمند مطالعه و بررسی پارتیتورها2 جهت آمادگی برای اجرا باشند.

معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر

کتابدار ارکستر با رهبران و ‌نوازندگان به همکاری و تشریک مساعی درمورد الزامات و شرایط خاص آماده‌سازی دقیق موسیقی می‌پردازد. کتابدار ارکستر همچنین ممکن است به همکاری با سایر نهادها و ارکسترها در جهت شناسایی و یافتن مکان منابع، ویرایش‌ها و نسخه‌های خاص بپردازد.
گذشته از تخصص موسیقیایی مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک کتابدار خوب ارکستر، ظهور پایگاه¬های داده خودکار، ابزارهای پژوهش، و برنامه های نگارش موسیقی وابستگی این نوع کتابداران را به رایانه افزایش داده است. بسیاری از کتابداران ارکستر از پایگاه های داده جامع رایانه ای که به یکپارچه سازی اطلاعات مربوط به آهنگساز، سازبندی، و تاریخچه اجرای آثار استاندارد ارکستری می پردازد، استفاده می کنند. سایر کتابداران، سیستم های سازماندهی خود را خلق کرده اند. استفاده از اینترنت به کتابداران امکان دسترسی ساده تر به اطلاعات به ویژه منابع پژوهشی و مرجع را می دهد. ایمیل نیز به افزایش ارتباط بین کتابداران حرفه ای با فرصت های عالی تامین شده برای شبکه سازی و تبادل اطلاعات کمک کرده است. از آنجایی که بسیاری از کتابداران ارکستر باید آمادگی ارائه تغییرات موسیقی در دقیقه نود را داشته باشند مانند ویرایش های موسیقی یا پس و پیش سازی نت ها، استفاده از برنامه رایانه ای نگارش موسیقی بسیار سودمند است.

حتما بخوانید  خارج از کتابخانه ها مشغول به کار شوید

انجمن کتابخانه های ارکسترهای بزرگ (2001). «معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر(2)». ترجمه فاطمه علیزاده. بخش معرفی فرصت شغلی وبسایت مرجع شغلی علم اطلاعات و دانش شناسی، شماره 2.  12 مرداد ۱۳۹۵.

قسمت پایانی

معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر(2)
5 1 vote

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
راهنمای عملی برقراری ارتباط با دیگران برای درونگرایان
راهنمای عملی برقراری ارتباطات شغلی با دیگران برای درونگرایان

تالار پرنور و بزرگی که افراد مختلفی در آن حضور دارند و هیاهوی بسیاری از ورودی آن به گوش می...

Close