معرفی یک حرفه: کتابدار حقوقی (1)

به این پست رتبه بدهید
معرفی یک حرفه: کتابدار حقوقی (1)Reviewed by فاطمه علیزاده on Aug 9Rating:

کتابداران حقوقی متخصص در اطلاعات حقوقی هستند و به پژوهش، تحلیل، و ارزیابیِ کیفیت، دقت، و اعتبار منابع؛ آموزش و پرورش؛ نگارش؛ مدیریت؛ و تهیه و سازماندهی مواد کتابخانه‌ای می‌پردازند. نقش‌های کتابداران حقوقی بسته به محیط کاری‌شان- شرکت‌های حقوقی، دانشکده‌ها و آموزشگاه‌های حقوق، بخش‌های حقوقی شرکت‌ها و انجمن‌ها، یا دادگاه‌ها و سایر نهادهای حقوقی دولتی- متفاوت است.

اکثر کتابداران حقوقی دارای درجه کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی هستند. در برخی از کشورها، انجمن‌های ‌‌علمی کتابداری، مسئول اعتباردهی به برنامه‌های آموزشی کارشناسی ارشد این رشته می‌باشند. و این به قدری مهم است که کارفرمایان، اغلب، فارغ‌التحصیلانِ برنامه‌های آموزشی کتابداری را خارج از اعتباردهی این انجمن‌ نمی‌پذیرند1. تقریبا یک سوم تمام کتابداران حقوقی، دارای مدرک حقوقی معتبر نیز می‌باشند. اما کمتر از 20درصد جایگاه‌های شغلی کتابداری حقوقی موجود، به هر دو مدرک (کتابداری و حقوق) نیاز دارد. بیشتر این جایگاه‌ها به درجه کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع‌رسانی نیازمند است. به طور معمول، مدیران کتابخانه‌های آموزشگاه‌های حقوق باید دارای مدرک حقوق باشند. همچنین، بسیاری از پست‌های کتابدار مرجع در دانشکده‌ها و آموزشگاه‌های حقوق به مدرک حقوق نیاز دارد. اما از طرف دیگر، پست‌های کتابدار حقوقی در شرکت‌های حقوقی یا در کتابخانه‌های حقوقی دولتی به ندرت به مدرک حقوق نیاز دارد.

برای احراز شغل کتابداری حقوقی، شما نیاز به تخصص و صلاحیت موضوعی در زمینه حقوق دارید که شامل درک نظام حقوقی، دانش در زمینه حرفه حقوقی و اصطلاحات آن (شامل اختصارات حقوقی و سیستم‌های استنادی)؛ دانش در زمینه ادبیات حقوقی (شامل اسناد حقوقی دولتی)؛ و درک الزامات قانونی و ملاحظات اخلاقی حرفه حقوقی می‌باشد. همچنین مهارت در پژوهش حقوقی، دانش کار با منابع مرجع حقوقی، سازماندهی مواد حقوقی؛ مدیریت کتابخانه حقوقی، و آشنایی با نظام‌های اطلاعاتی حقوقی نیز ضروری می‌باشد.

حتما بخوانید  یک پیشنهاد عملی با احتمال ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن کتابخانه های حقوقی (2016). «معرفی یک حرفه: کتابدار حقوقی(1)». ترجمه فاطمه علیزاده. بخش معرفی فرصت شغلی وبسایت مرجع شغلی علم اطلاعات و دانش شناسی، شماره 4.  19 مرداد ۱۳۹۵.

قسمت دوم

به این پست رتبه بدهید

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
مسائل شغلی در کتابخانه
آناتومی یک کتابدار

این اینفوگرافیک تصویر جامعی از مسائل شغلی کتابداری را به تصویر کشیده است.

Close