پایگاهی برای کتابداران و متخصصان اطلاعات

معرفی یک حرفه: کتابدار حقوقی (2)

banner

پایه خوب در فناوری از الزامات کتابداری حقوقی است. کتابداران حقوقی باید در خصوص جستجو و بازیابی اطلاعات مورد نیاز و همچنین دسترس‌پذیری آسان مواد کتابخانه‌ای از طریق فهرستنویسی و رده‌بندی آنلاین توانمند باشند.‌ از جمله مهارت‌های مورد نیاز دیگر می‌توان به مهارت‌های ارتباطی کلامی و غیرکلامی عالی و همچنین مهارت‌های بالا در زمینه سازماندهی، مدیریت زمان و مدیریت پروژه جهت مدیریت انواع پروژه‌های پیچیده با مهلت زمانی کم اشاره نمود. کتابداران حقوقی باید دارای روحیه کارتیمی، در خدمت گروه و قادر به ارائه رهبری اثربخش باشند. همچنین مهارت‌های تفکر انتقادی و حل مسئله قوی جهت تحلیل و شناسایی بهترین منابع پژوهشی و حل مسائل پیچیده با استفاده از فن‌آوری مورد نیاز است.

کتابداران حقوقی در درجه اول جذب شرکت‌های حقوقی، بخش‌های حقوقی شرکت‌های بزرگ، دانشکده‌هاو آموزشگاه‌های حقوقی، دادگاه‌ها و نهادهای حقوقی محلی، استانی و دولتی می‌شوند. کار کتابداران حقوقی، به‌ ویژه آن دسته که به استخدام شرکت‌های حقوقی درمی‌آیند، ممکن است تحت فشار ناشی از ضرب‌العجل‌های تعیین شده کاری، سخت و پر استرس باشد.

بسیاری از کتابداران حقوقی ساعات کاری عادی دارند. با این حال، کتابداران شاغل در محیط‌ های کاری سریع و فشرده، مانند شرکت‌های حقوقی، ممکن است ساعت کاری طولانی‌تری داشته باشند. کتابداران دانشکده‌های حقوق معمولا همان برنامه کاری و تعطیلات اساتید و مدرسان دانشکده‌ها و آموزشگاه‌های حقوق را دارند.

حقوق کتابداران حقوقی بسته به شرایط، نوع، اندازه و محل کتابخانه متفاوت است. بر اساس سایت اداره آمار کار[footnote title=”1″]  Bureau of Labor Statistics[/footnote]، کتابداران با وظایف اجراییِ اصلی و مهم، اغلب دارای درآمد بیشتری هستند. از آنجایی که کتابداران حقوقی از تحصیلات عالی و تخصص بالا برخوردار هستند، و تعدادی از جایگاه‌های شغلی این حرفه به مدرک حقوق نیاز دارد، کتابداران حقوقی تمایل به کسب حقوق بالاتر نسبت به کتابداران سایر صنایع دارند.

 انجمن کتابخانه های حقوقی (2016). «معرفی یک حرفه: کتابدار حقوقی(2)». ترجمه فاطمه علیزاده. بخش معرفی فرصت شغلی وبسایت مرجع شغلی علم اطلاعات و دانش شناسی، شماره 5.  23 مرداد ۱۳۹۵.


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری