پایگاهی برای کتابداران و متخصصان اطلاعات

معرفی یک حرفه: کتابدار سیستم

banner

بسیاری از افراد هنگامی که متوجه می شوند حرفه ما کتابداری است و در یک کتابخانه کار می کنیم، فکر می کنند حتما باید از موضوع همه کتاب های موجود در مجموعه کتابخانه آگاه باشیم. اما مدیریت سیستم کتابخانه نیز احتیاج به یک کتابدار دارد. شروع فعالیت های کتابدار سیستم در کتابخانه ها از زمانی بوده است که کتاب الکترونیک پا به پای کتاب سنتی چاپی مورد استقبال گرفت. در این مطلب با نگاهی به پستی در لیتا بلاگ، جایگاه شغلی کتابدار سیستم یا کتابدار فناوری در حرفه کتابداری و اطلاع رسانی که متأسفانه در ایران اهمیتی به آن داده نشده را برای شما معرفی می کنیم.

مسئولیت اصلی کتابدار سیستم به زبان ساده نگهداری از نظام فناورانه ای است که کتابخانه بر پایه آن به ارائه خدمات می پردازد. منظور از این نظام مجموعه امکاناتی است که کاربران با استفاده از آن می توانند از خانه هایشان به مجموعه کتابخانه دسترسی داشته باشند. آنها می توانند منابع مورد علاقه شان را انتخاب کنند، به امانت بگیرند یا اینکه به مقاله های مجلات و ژورنال های علمی دسترسی داشته باشند و همه این کارها می تواند هنگامی که در جلوی تلویزیون دراز کشیده اند انجام شود. یک کتابدار سیستم همیشه این مجموعه امکانات را مورد بررسی و بازبینی قرار می دهد تا اشکالی در این دسترسی ایجاد نشود.

یکی دیگر از وظایف کتابدار سیستم حصول اطمینان از این نکته است که سایر کارکنان کتابخانه این توانایی را داشته باشند تا مجموعه دائما در حال رشد کتابخانه را از طریق سیستم مدیریت کنند. برای کسب موفقیت در این زمینه کتابدار سیستم علاوه بر تسلط به مفاهیم فناوری اطلاعات باید از اصول کتابداری و اطلاع رسانی نیز مطلع باشد.

معرفی یک حرفه: کتابدار سیستم

تصویر از http://www.khmerdev.com/images/services-products/Library-management-system.png

مهارت در انتقال نیازها و مشکلات کتابخانه به واحد فناوری اطلاعات و به طور متقابل توضیح مشکلات و پیچیدگی های این واحد به کتابخانه یکی دیگر از مسئولیت هایی است که از یک کتابدار سیستم انتظار می رود.

یک کتابدار سیستم که چند سال است در این پست در یک کتابخانه مشغول فعالیت بوده است ویژگی های زیر را نیز به فهرست توامندی ها و شایستگی یک فرد مناسب برای این پست افزوده است:

جامع نگری در عین توجه به جزییات

به این معنی است که کتابدار سیستم در هنگامی رویارویی با مسائل باید همه جوانب را در نظر بگیرد.

فن بیان و رسایی در ارائه توضیح

با توجه به اینکه خرابی سیستم کتابخانه می تواند باعث خسارات جدی به محبوبیت و کارایی کتابخانه شود از کتابدار سیستم انتظار می رود تا با توضیحاتش بتواند مدیران، سرپرست ها و حتی کاربران را قانع نماید.

توانایی کار فیزیکی در کنار کار فکری

ایفای نقش به عنوان کتابدار سیستم را نباید با یک حرفه اداری که قسمت عمده ای از آن گذران وقت در جلوی رایانه است اشتباه گرفت. گاهی اوقات باید مستقیماً به سراغ سرورها بروید و آچار به دست شوید.

حل یک مسئله جدید در هر روز

در این پست شغلی ممکن است هر روز با چالش و مسئله جدیدی رو به رو شوید که برای حل شدن زمان زیادی از شما خواهند گرفت. اگر حوصله این همه چالش و مسئله نداشته باشید ایفای نقش به عنوان کتابدار سیستم دشوار خواهد بود.

هنر نه گفتن

نه تنها باید به همکارتان که شما را به دزدی از ساعت کار ترغیب می کند نه بگویید بلکه پاسخ شما به درخواست های عجیب و غریبی که گاهی اوقات از طرف مدیران و سرپرست ها مطرح می شود نیز باید نه باشد.

در پایان این نکته شایان ذکر است که اگر به دوست دارید در یک کتابخانه نقش کتابدار سیستم را داشته باشید باید در طول دوران تحصیل در رشته کتابداری و اطلاع رسانی چندین دوره آموزشی در زمینه فناوری اطلاعات، مدیریت شبکه ها و طراحی و شناخت وب را گذرانده باشید. درست است که باید مقداری هزینه و زمان را به کسب این مهارت ها اختصاص دهید اما مهمترین نیروی محرکه شما همان انگیزه و خلاقیت است که می تواند باعث موفقیت شما شود.


http://inlovewithlis.com

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی به قولی علم اطلاعات و دانش شناسی. از سال 86 که وبلاگ نویسی می کردم سعی ام این بوده که موضوعات جدیدی رو در کتابداری معرفی کنم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری