نقشه راه مهارت آموزی در دوران دانشگاه

نقشه راه مهارت آموزی در دوران دانشگاه
4 1 vote
نقشه راه مهارت آموزی در دوران دانشگاهReviewed by علیرضا عبودیت on Feb 10Rating: 4.5نقشه راه مهارت آموزی در دوران دانشگاهما 4 سال یا بیشتر درس خوانده ایم و دانش خاصی را کسب کرده ایم و به زعم خودمان باید به ما احترام بگذارند و به ما فرصت کاری خوبی معرفی کنند. این انتظاری است که ما از خودمان داریم اما جامعه پیرامون ما به شکل دیگری به ما می نگرد. آنها از ما توقع مهارت هایی را دارند و ما برای کسب این مهارت ها در طول دانشگاه احتیاج به یک برنامه منسجم داریم.

بعد از اتمام دوران دانشگاه یک جور دوگانگی در باورهای بعضی از ما شکل می گیرد. ما 4 سال یا بیشتر درس خوانده ایم و دانش خاصی را کسب کرده ایم و به زعم خودمان باید به ما احترام بگذارند و به ما فرصت کاری خوبی معرفی کنند. این انتظاری است که ما از خودمان داریم اما جامعه پیرامون ما به شکل دیگری به ما می نگرد و طبعا چیزهای دیگری از ما می خواهد. کارفرمایان و صاحبان کسب و کار توقع دارند که ما مهارت ها و توانایی های خاصی را در دوران دانشگاه کسب کرده باشیم که به کار آنها بیایید، که باعث رونق و پیشرفت کسب و کارشان شود. هر دو این باورها می توانند قابل قبول باشند و ما نباید گروه فارغ التحصیلان یا کارفرمایان را به خاطر باورهای شان مواخذه کنیم.

اما به هر حال چون ما دوست نداریم که بعد از فارغ التحصیلی بیکار بمانیم پس فعلا باید مطابق نظر کارفرمایان و صاحبان کسب و کار حرکت کنیم. برای اینکه بتوانیم توقع آنها را برآورده کنیم باید در جستجوی چیزی بیشتر از آموزش های دانشگاهی باشیم. احتمالا این توصیه را از پدر و مادرها و البته برخی از اساتید شنیده ایم که باید در کنار کلاس های درس دانشگاه، یک دوره آموزشی مهارتی را نیز گذراند تا اگر زمانی روزگار به ما خیلی سخت گرفت بتوانیم با اتکا به مهارت مان کسب درآمد کنیم ولی هیچ وقت برنامه مدون و منسجمی به ما ارائه نشده که در طول دوران دانشگاه کدام دوره ها را باید بگذرانیم، چه آموزشگاه هایی باید برویم و در نهایت چه مهارت هایی را باید کسب کنیم. امروز در مرجع حرفه ای علم اطلاعات با هدف پر کردن همین خلا سعی می کنیم نقشه راهی برای مهارت آموزی در طول دوران دانشگاه به شما ارائه دهیم.

سال اول: فتوشاپ

برنامه Indesignزمانی که تازه وارد دانشگاه شده اید درس ها احتمالا بیشتر حالت مقدماتی و عمومی دارند و برای انجام تکالیف شان خیلی زمان نمی گیرند. بنابراین شما فرصت دارید تا در کنار همه ماجراجویی های آغاز دانشگاه! به فکر ثبت نام در یک یا دو دوره آموزشی نیز باشید. پیشنهاد ما این است که سال اول را به نرم افزارهای ویرایش و طراحی عکس و گرافیک اختصاص دهید. مثلا فتوشاپ انتخاب خوبی است یا اگر قبلا فتوشاپ را آموخته باشید نرم افزارهایی مثل این-دیزاین1 یا کورل دراو2 برای تکمیل مهارت های تصویری شما بد نیستند. با گذراندن دوره های آموزشی مثل اینها علاوه بر کسب مهارت در ویرایش تصاویر که حداقل سطح مهارتی است، می توانید به یک طراح لوگو، اینفوگرافیک، استاپ موشن و … هم تبدیل شوید و بعد از مدتی کسب تجربه درآمد خوبی هم نصیب تان خواهد شد.

سال دوم: کتابداری و علم اطلاعات

سال اول دانشگاه را تمام کردید، خب مبارک باشه. در سال دوم درس های اصلی را باید شروع کنید به خواندن و احتمالا برنامه نرم افزار کتابخانه نوسادرسی شما فشرده تر می شود و متعاقبا زمان فراغت کمتر. با توجه به همین نکته ما به شما پیشنهاد می کنیم که امسال را اختصاص بدید به نرم افزارهای مربوط به رشته خودتون. مثلا در رشته کتابداری و علم اطلاعات می توانید با قبول پیشنهادهای کارورزی یا کار داوطلبانه با نرم افزارهای کتابخانه ای کار کنید. به علاوه نرم افزارهای نمایه سازی و نرم افزارهای مدیریت استنادها و تحلیل استنادها هم گزینه های خوبی برای کسب مهارت در سال دوم هستند. توصیه کلی ما به شما این هست که در طول سال دوم دانشگاه سعی کنید تمام نرم افزارهای مربوط به رشته خودتون را فرا بگیرید چون احتمالا آنها پایه ای برای موفقیت های حرفه ای شما در آینده هستند.

حتما بخوانید  ضرورت ایجاد بخشی با عنوان خدمات مرجع پزشکی در کتابخانه های عمومی

سال سوم: برنامه نویسی وب

زبان HTML , CSSشروع سال سوم دانشگاه در واقع میانه مسیری است که به سمت دریافت مدرک کارشناسی طی می کنید. تقریبا از همین جا خیلی ها تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر می گیرند یا اینکه به صورت جدی تر وارد بازار کار می شوند. در سال سوم اصول درس خواندن در دانشگاه را کاملا فراگرفته اید و به قولی سرد و گرم امتحانات را چشیده اید. ما برای این سال پیشنهاد می کنیم که در کلاس های آموزش زبان نشانه گذاری فرامتن3 ثبت نام کنید. HTML به نوعی پایه تمام زبان های برنامه نویسی وب است. فراگیری این زبان علی رغم اسم پیچیده آن، کار آسانی است و اگر جذابیت های طراحی وب سایت در اینترنت را هم به آن اضافه کنید می تواند یکی از بهترین دوره های آموزشی باشد که در خلال دانشگاه می گذرانید. در کنار یادگیری زبان نشانه گذاری فرامتن می توانید CSS که به نوعی مکمل آن حساب می شود را نیز فرا بگیرید. کاربرد اصلی CSS در استایل دهی به صفحه های یک سایت است که می تواند شکل و شمایل بهتری برای آن فراهم کند.

سال چهارم: آمارگیری و کاوش

خب تا اینجا شما برای خودتان یک فتوشاپ کار ماهر، یک کتابدار دیجیتال متخصص و یک برنامه نویس وب مجرب شده اید. سال برنامه SPSSچهارم چند روزی است شروع شده و شما در سر دو راهی هستید که یک طرف آن مطالعه برای قبولی در کنکور کارشناسی ارشد و طرف دیگر آن گرفتن هر چه زودتر مدرک و ورود به بازار کار است. اگر در دسته کنکوری ها هستید پیشنهاد می کنیم که به سمت نرم افزارهای آماری بروید. دلیل اصلی برای این پیشنهاد نیازی است که شما از این به بعد به این نرم افزارهای آماری حس خواهید کرد. شما به عنوان کسی که می خواهید ادامه تحصیل بدهید باید بتوانید مقالات علمی-پژوهشی بنویسید و برای انجام محاسبات این مقاله ها اغلب باید از نرم افزارهای آماری استفاده کنید. SPSS یکی از معروفترین و البته پرکاربردترین نرم افزارهای آماری است که تا امروز در خیلی از مقاله ها و پایان نامه ها مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین آموختن SPSS را در سال چهارم فراموش نکنید. اما اگر در میان گروه دوم هستید که دوست دارید هر چه سریعتر به فضای کسب و کار بپیوندید می توانید به دوره های داده کاوی4  و متن کاوی 5 فکر کنید. امروزه داده ها جایگاه مهمی در انواع پژوهش ها و برنامه ریزی ها پیدا کرده اند تا حدی که شاخه هایی همچون علم داده و کلان داده در دانشگاه ها دارای جایگاه خاصی شده اند. ثبت نام در دوره های داده کاوی و متن کاوی که متاسفانه خیلی هم در دسترس نیستند یکی مهارت تمام کننده بسیار عالی برای شما در پایان دوره چهار ساله کارشناسی است.

حتما بخوانید  چگونه اولین شغل خود را بدست آوردم: مصاحبه با کیم دوریتی

شما یک کارشناس ماهر هستید

دریافت گواهی موقت دوره کارشناسی را به شما تبریک می گوییم. بعد از 4 سال فشرده که با پشتکار و تلاش با موفقیت پشت سر گذاشتید اکنون زمان موعود فرا رسیده که شما بتوانید با مهارت هایی که آموختید کسب درآمد کنید. جستجوی کار را شروع کنید نه فقط در نیازمندی های روزنامه بلکه در ده ها سایت، کانال و شبکه کاریابی که در سطح اینترنت موجود هستند. فقط به فرصت های کارمندی بسنده نکنید بلکه با شبکه سازی برای خودتان و ایجاد یک رزومه قوی و جذاب خودتان را به بازار کار معرفی کنید. آزادکاری، کارآفرینی و خلاقیت باید در تمام طول مسیر حرفه ای با شما همراه باشند چون ممکن است به هر دلیل نتوانید در جایی استخدام شوید.

به شما گفتیم اگر فتوشاپ را خوب یاد بگیرید می توانید طراحی لوگو انجام دهید و برای هر لوگو حداقل یک میلیون تومان دستمزد خواهید داشت. اگر این دیزاین رو هم در کنارش یاد گرفته باشید می توانید کارهای صفحه آرایی کتاب و نشریه انجام بدهید که در ابتدا خیلی درآمد زا نیستند ولی در صورت معروفیت شما بین ناشران می توانند به یک کانال دائمی درآمد تبدیل شوند. اگر نرم افزارهای مرتبط با رشته خودتون را بشناسید شانس استخدام در یک فرصت شغلی مرتبط نسبت به سایر همکلاسی هاتون که با این نرم افزارها آشنا نیستند بالاتر می رود. همچنین از مهارت های کاربردی و نرم افزاری مرتبط می توانید به صورت ترکیبی با سایر آموخته های تان نیز بهره ببرید که قطعا موجب بروز فرصت های کاری خوبی برای شما می شود.

زبان نشانه گذاری فرامتن همراه با CSS که در سال سوم آن را آموختید این امکان را به شما می دهد تا بتوانید برای شرکت های کوچک و خصوصی یا برای مغازه ها و فروشگاه ها سایت اینترنتی طراحی کنید و بابت هر سایت طراحی شده حداقل یک میلیون تومان درآمد داشته باشید. در نهایت با توجه هدف تحصیلی که برای خود انتخاب می کنید دو دوره نسبتا متفاوت SPSS و داده کاوی و متن کاوی را در جلو دیدگان شما گذاشتیم. اگر در کار کردن با SPSS تبحر داشته باشید بدون شک بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان و حتی کارمندان برای انجام کارهای آماری آثارشان به شما مراجعه می کنند و این نشان دهنده سرازیر شدن پول به سمت شماست. مهارت های داده کاوی و متن کاوی نیز این روزها بسیار بیشتر از گذشته مورد درخواست هستند و چنانچه با علاقه آنها را دنبال کنید بعد از چند پروژه کوچک، پیشنهادهای خیلی وسوسه انگیزی دریافت می کنید که می توانند جای خالی هر گونه استخدام دولتی را برای شما پر کنند.

این پست به منزله دستورالعمل ثابت و بدون اشکال نیست. اگر فکر می کنید مواردی بوده که باید در این فهرست گنجانده شوند اما از قلم افتاده اند آنها را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نقشه راه مهارت آموزی در دوران دانشگاه
4 1 vote

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
erase
بزرگ‌ترین اشتباهات در مصاحبه‌های شغلی از نگاه کارشناسان منابع انسانی (1)

کارشناسان منابع انسانی و امور استخدام در یک بعد از ظهر بیشتر از تعدادی که شما در یک سال آدم...

Close