چاپ و نشر مقالات علمی، فضایی برای بروز مهارت های کتابداران

به این پست رتبه بدهید
چاپ و نشر مقالات علمی، فضایی برای بروز مهارت های کتابدارانReviewed by علیرضا عبودیت on Jan 6Rating: 4.5چاپ و نشر مقالات علمی فضایی برای بروز مهارت های کتابداراننتایج یک مطالعه پژوهشی نشان می دهد زمانی که از پژوهشگران خبره خواسته شد تا بخشی های منتخب از پردانلودترین مقاله ها را بخوانند، مشخص شد که این پژوهش ها در عمل بسیار بی مصرف هستند!. خانم دیویس با استناد به همین مطالعه حوزه انتشار و اطلاع رسانی مقالات و پژوهش های های علمی را چالش برانگیز توصیف می کند

ماموریت ما انتشار پژوهش هایی است که قابلیت اجرا در دنیا واقعی را داشته باشند و از آنجایی که این نیاز در جوامع مختلف هر روز بیشتر مورد تاکید قرار می گیرد باید سعی کنیم تا این کار را با نهایت دقت و ظرافت انجام دهیم. اینها را پتی دیویس مسئول امور اجرایی در انتشارات امرالد می گوید که به شغل خویش به مثابه یک ماموریت حرفه ای نگاه می کند.

نتایج یک مطالعه پژوهشی نشان می دهد زمانی که از پژوهشگران خبره خواسته شد تا بخشی های منتخب از پردانلودترین مقاله ها را بخوانند، مشخص شد که این پژوهش ها در عمل بسیار بی مصرف هستند!. خانم دیویس با استناد به همین مطالعه حوزه انتشار و اطلاع رسانی مقالات و پژوهش های های علمی را چالش برانگیز توصیف می کند.

او فکر می کند یکی از چالش های اصلی “برج عاج نشینی” نویسندگان مقالات است.

برای مقابله با این وضعیت وظیفه کتابداران به عنوان مسئولین انتشار این است که از ارزشمندی پژوهش انجام شده اطمینان حاصل کنند و همچنین با اثر گذاری مناسب تلاش کنند تا از انتشار پژوهش های نادرست، ضعیف و با نگارش شکننده جلوگیری کنند و از همه مهمتر همیشه خود را به جای مردم که قرار است مخاطب اصلی نتایج این پژوهش ها باشند بگذارند و حدس بزنند که کدام پژوهش برای آنها بهترین است.

نقش کتابداران

کتابداران از گذشته های دور نقش محافظان1 دانش و اطلاعات را داشته اند و اکنون نیز همین وظیفه را در قبال پژوهشگران و دانشجویان انجام می دهند به همین دلیل می توانند بازخوردهای قابل تاملی درباره رفتار اطلاع یابی این گروه ها ارائه دهند.

حتما بخوانید  آیا بلاک‌چین می‌تواند ضامن بقای کتابخانه‌ها در اسپانیا شود؟

علاوه بر این کتابداران که به نوعی در خط مقدم دسترسی به مقالات و پژوهش های علمی حضور دارند، نباید صرفا به آمار ارائه شده از سوی نشریه ها تکیه کنند یا فقط به میزان استناد توجه کنند. در عوض آنها می توانند گاهی اوقات افراد را به نشریات کوچکتر و احتمالا کمتر شناخته ولی بسیار ارزشمند هدایت کنند.

پتی دیویس اما به تغییراتی که در حوزه انتشار نشریات پژوهشی در چند سال اخیر رخ داده هم اشاره می کند. او دستور زبان و سبک نگارش مقاله های امروزی را قابل فهم تر ارزیابی می کند و ادامه می دهد که همین ساده نویسی باعث شده تا کتابداران بتوانند راحت تر میزان سودمندی یک پژوهش را تشخیص دهند.

دسترسی شبانه روزی به پژوهش ها همراه با ابزاری به نام ارجاع متقابل که همگی از مزایای دیجیتالی شدن هستند هم فضای انتشار پژوهش را دچار تغییر و تحول کرده اند. هر چند که این دسترسی افسارگسیخته چندان بی ضرر هم نیست. ما باید بدانیم اینکه صرفا مقاله های یک نشریه علمی در سطح اینترنت به سهولت قابل دسترس هستند تضمینی برای کیفیت آنها نیست. برای مثال همین قضیه اخبار و مقالات جعلی در هنگام برگزاری انتخابات آمریکا نمونه ای است که ارزیابی دقیق تر قبل از دریافت هرگونه اطلاعات را گوشزد می کند. حتی لیست هایی که با عنوان “نشریات چپاولگر” ساخته شده اند نیز نشان می دهند که نباید به همه نشریه ها به یک چشم نگاه کرد.

مثل همه افراد دیگری که در امور انتشار یک نشریه علمی نقش دارند، خانم دیویس نیز این روزها متوجه شده که پژوهشگران انتظار دارند تا مقاله های ارسالی آنها سریع تر مورد داوری قرار بگیرد و در نتیجه زودتر چاپ شوند. در واقع یک بازه زمانی دو ساله که سابق بر این وجود داشت اکنون برای آنها قابل تامل نیست.

حتما بخوانید  معرفی یک حرفه: کتابدار حقوقی (2)

همه موارد ذکر شده اکوسیستم نوینی را تشکیل داده است که در آن کتابداران و متخصصان اطلاعات نقش مهی را باید ایفا کنند. تهدید اصلی برای ثبات و امنیت این اکوسیستم همان اضافه بار اطلاعاتی است که باعث می شود پژوهش های مناسب در زمان مناسب به اعضای این اکوسیستم ارائه نشود. اما کتابداران با بذل توجه به اهمیت عناصری مثل عنوان، چکیده و کلیدواژه های هر پژوهش و بازیابی حرفه ای اطلاعات باید به عنوان میانجی بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان فعالیت کنند.

به این پست رتبه بدهید

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
kimdority
چگونه اولین شغل خود را بدست آوردم: مصاحبه با کیم دوریتی

الن ملینگ در مصاحبه‌ای با کیم دوریتی، از او در مورد روش‌های یافتن شغل مناسب برای کارجویان حرفه کتابداری و اطلاع‌رسانی پرسیده است....

Close