چطور رزومه مناسبی برای جستجوی کار آماده کنیم

چطور رزومه مناسبی برای جستجوی کار آماده کنیم
5 1 vote
چطور رزومه مناسبی برای جستجوی کار آماده کنیمReviewed by علیرضا عبودیت on Jan 14Rating: 5.0چطور رزومه مناسبی برای جستجوی کار آماده کنیمشما تصمیم گرفته اید تا جستجو برای یک شغل را شروع کنید اما همین طور که در مسیر جستجو پیش می روید به مانعی برخورد می کنید و آن مانع نداشتن رزومه است. در کارزار یافتن شغل، رزومه سلاح اصلی شماست و بدون آن شکست شما حتمی است. آماده کردن این سلاح به نحو مناسب باعث می شود تا بسیاری از درهای دنیای کسب و کار رو به شما باز شوند.

شما تصمیم گرفته اید تا جستجو برای یک شغل را شروع کنید اما همین طور که در مسیر جستجو پیش می روید به مانعی برخورد می کنید و آن مانع نداشتن رزومه است.

در کارزار یافتن شغل، رزومه سلاح اصلی شماست و بدون آن شکست شما حتمی است. آماده کردن این سلاح به نحو مناسب باعث می شود تا بسیاری از درهای دنیای کسب و کار رو به شما باز شوند.

با توجه به اهمیت بالای رزومه بسیاری از افراد وقتی اسمش را می شنوند دچار نگرانی می شوند چون فکر می کنند که مجبورند تمام سابقه کاری خودشان را در یک یا دو صفحه تایپ شده بدون غلط املایی! قرار دهند. خب این می تواند کمی استرس زا باشد.

اما موضوع به این دشواری ها هم نیست اگر چند گام عملی زیر را به موفقیت طی کنید.

با پارامترهای صحیح شروع کنید

قرار نیست همه رزومه ها دارای شکل و قالب یکدست باشند بلکه قالبی که شما انتخاب می کنید و اطلاعاتی که قرار است بر روی آنها تاکید کنید نسبت به حوزه کاری مد نظر شما باید تعیین شوند. بنابراین باید سعی کنید رزومه را به شکلی آماده کنید که با استانداردهای موجود در فضای کسب و کار محل شما همخوانی داشته باشد.

یکی از پرسش های قدیمی در زمینه رزومه مربوط به حجم آن است. مثلا آیا رزومه من باید یک صفحه باشد یا اینکه می توانم آن را تا سه صفحه هم گسترش بدهم. در اینجا هم خود شما هستید که باید تصمیم مناسب را اتخاذ کنید اما قاعده کلی هم وجود دارد که می گوید اگر کمتر از سه سال سابقه کار دارید همان رزومه یک صفحه ای برای شما کافی است.

اصل ایجاز و اختصار را فراموش نکنید. هیچ کدام از کارشناسان کارگزینی یا نیروی انسانی زمان زیادی به رزومه شما اختصاص نمی دهند. بنابراین با ذکر تمام مسئولیت های گذشته تان در رزومه، لگد به بخت خودتان نزنید!

خشت اول گر نهاد معمار کج

سوابق کاری، عناوین شغلی، مسئولیت ها (البته به طور خلاصه)  پای ثابت همه رزومه ها هستند و فرقی نمی کند که در چه شغلی هستید یا قصد دارید در کدام حوزه از صنعت یا خدمات فعالیت کنید

استفاده از یک خط زمان1 در رزومه چیزی بد نیست به این جهت که هم به افزایش جذابیت رزومه تان کمک می کند و هم به کارفرمای شما نشان می دهد که چند سال بر سر هر مسئولیت بوده اید.

اگر همه این اصول را هم رعایت کرده باشید اما خبری از اطلاعات تماس با شما در رزومه نباشد یعنی کلیه زحمات شما به باد رفته است. شماره موبایل و آدرس ایمیل از ابتدایی ترین روش های ارتباطی هستند که می توانید در اختیار کارفرمایان قرار دهید. حالا اگر دوست دارید کارفرمایان از صفحه های اجتماعی شما هم دیدن کنند می توانید آدرس آنها را نیز در رزومه لحاظ کنید. اما اصلا لازم نیست آدرس محل سکونت خود را در رزومه ذکر کنید چون ممکن است مسئول کارگزینی تصور کند که مسیر رفت و آمد برای شما خیلی مشکل است و کلا قید شما را بزند.

حتما بخوانید  لذت داشتن یک رزومه حرفه ای را با ATBOX بچشید

کلیدواژه ها حتی در رزومه هم کاربرد دارند

همان طور که قبلا گفته شد، مسئولان استخدام چندان حوصله خواندن رزومه های دریافتی را ندارند و یا اینکه وقت خیلی کمی برای آن می گذارند. در عوض آنها از نرم افزارهایی استفاده می کنند (البته نه در همه شرکت ها) که رزومه ها را براساس کلیدواژه ها فیلتر می کند و این کلیدواژه ها همان کلماتی هستند که کارفرمایان دوست دارند در رزومه شما ببینند.

بنابراین سعی کنید در رزومه تان از کلیدواژه ها استفاده کنید و آنها را در قسمت های مختلف رزومه پخش نمایید. اما کار را به بی مزگی نکشانید! به دلیل اینکه در نهایت قرار است یک انسان این رزومه ها را بخوانید. پس باید یک تعادل بین کلیدواژه ها و جملات طبیعی برقرار کنید.

برای رسیدن به این هدف، برای هر کلیدواژه که در دل رزومه تان گنجانده اید، توضیح مختصری هم ارائه دهید. مثلا شخصی که دنبال فرصت شغلی مدیر صفحات اجتماعی می گردد، می تواند با نوشتن جمله “تولید محتوای تصویری در اینستاگرام با هدف افزایش 10000 فالوور” کلیدواژه اینستاگرام را در کنار یک توضیح مختصر قرار دهد تا بتواند توجه کارفرمایان را جلب کند.

انتخاب کلیدواژه ها خیلی کار سختی نیست. یکی از راه های پیشنهاد شده استخراج کلیدواژه ها از متن آگهی شغلی است. همچنین مشاوره با دوستان که در زمینه مورد نظر شما شاغل هستند یا مطالعه دارند هم نتایج خوبی در پی دارد.

تاثیر آمار و ارقام را فراموش نکنید

گذر از خان نرم افزارهای ردیابی و تحلیل رزومه به این معنا است که شما به مرحله نیمه نهایی رسیده اید! اما هنوز خان های دیگری هستند که باید از آنها به سلامت گذر کنید.

یکی از عواملی که رزومه شما رو یک مرحله جلوتر می برد و آن را به کسب فرصت شغلی نزدیکتر می کند استفاده از اعداد است. شاید این موضوع در ابتدا کمی ابهام برانگیز باشد اما باید سعی کنید موفقیت ها و دستاوردهای خود را به صورت عددی نشان دهید. برای نمونه به جمله های زیر که از دو رزومه مختلف استخراج شده نگاه کنید و فرض کنید اگر به جای مسئول استخدام بودید کدام را برای مصاحبه دعوت می کردید.

انجام پروژه های داده کاوی یکی از تخصص های من است.

10 پروژه داده کاوی را از پارسال تا حالا انجام داده ام.

کارشناسان امتیاز بیشتری به جمله دوم می دهند و طبیعتا شانش دعوت نفر دوم برای مصاحبه بسیار بالاتر است. دلیل این برتری همان عدد 10 است.

با استفاده از آمار و ارقام به مسئول استخدام کمک می کنید تا چارچوبی از کاری که شما انجام می دهید را در ذهنش رقم بزند. تمام ماهیت هایی که به زمان، پول و افراد مربوط هستند می توانند در رزومه شما تبدیل به عدد شوند و تاثیرگذاری آن را افزایش دهند.

دنبال کلیشه ها نباشید

همان طور که با شلوار شیش جیب و پیراهن گل من گلی به جلسه مصاحبه نمی روید، رزومه شما نیز نباید عجیب و غریب باشد.

مثلا به جای قسمت مقدمه رزومه با طول و تفسیر بسیار، به یک خلاصه مفید و موثر اکتفا کنید. در انتهای رزومه هم چیزهایی از قبیل اینکه مدارک من کامل است یا می توانم اسناد لازم را ارائه بدهم ننویسید. همچنین به جای اینکه مهارت های خیلی عمومی خود مثل تسلط بر word یا excel را در رزومه بیاورید می توانید روی مهارت های اختصاصی تری مثل تسلط بر زبان برنامه نویسی ++C تاکید کنید.

حتما بخوانید  تنها شش ثانیه !!

در ادامه دقت کنید تا این فکر مزاحم که استفاده از فونت های غول پیکر می تواند باعث بیشتر دیده شدن رزومه شود، شما را وسوسه نکند.

در ضمن افزودن چند لینک به رزومه تان از وزن شما کم که نمی کند هیچ، به علاوه شما را از حالت یک فرد سنتی و متعصب بدون انعطاف خارج می کند. اگر فکر می کنید هیچ جایگاه خاصی در اینترنت ندارید که بخواهید به آن لینک دهید، می توانید از صفحه های اجتماعی خودتان کمک بگیرید.

در نهایت باید بدانید که سیاه و سفید بودن رزومه شما وحی منزل نیست و اندکی رنگ هم می تواند باعث جذابیت بصری بیشتر رزومه شما و بالا رفتن شانس استخدام تان باشد.

ساخت رزومه حرفه ای با نکات آموزشی

میشه یه نگاهی به رزومه ام بندازی رفیق!

بعد از اینکه همه کارهای ذکر شده تا اینجا را انجام دادید دیگه وقتش رسیده کمی به خودتون استراحت بدید. اگر هزار بار دیگه به صفحه کامپیوتر خیره بشید تا بتونید اشکالات املایی یا تایپی را پیدا کنید فایده ای ندارد. بنابراین از یک نفر دیگر بخواهید که رزومه تان را برای شما بررسی کند. در عوض شما هم می توانید رزومه دوستتان را بررسی کنید.

اگر ارزیابی دقیق تر مد نظر شماست باید از یک متخصص کاریابی یا یک مشاور شغلی مجرب خواهش کنید تا نگاهی به رزومه شما داشته باشند.

در ضمن در بعضی از کشورها خدمات رزومه نویسی ارائه می شود که شما می توانید در ازا پرداخت پول یک رزومه کاربردی و بهینه سازی شده دریافت کنید که البته بر پایه اطلاعاتی است که قبلا به آنها داده اید و نه بر اساس رویاها و خیالات.

کاری کنید که رزومه تان به چشم کارفرمایان بیاید

احتمالا یکی از سئوالاتی که ممکن است خیلی اوقات ذهن شما را درگیر کند این است که چرا مسئول استخدام از دوست شما برای مصاحبه دعوت کرده اما از شما نه در حالیکه هر دو دارای مهارت ها و توانایی ها، تحصیلات و تجارب تقریبا یکسان هستید.

پاسخ چند کلمه بیشتر نیست. رزومه دوست شما بیشتر در برابر چشمان مسئول استخدام ظاهر شده ولی رزومه شما خیلی به چشم نیامده است.

برای اینکه در فرصت های بعدی شما هم در لیست کسانی قرار بگیرید که برای مصاحبه دعوت می شوند باید رزومه ای که بر اساس اصول پیش گفته آماده کرده اید را در همه اینترنت دسترس پذیر کنید.

مثلا خیلی از سایت های کاریابی رزومه شما را در سایت خودشان قرار می دهند. همچنین تمام شبکه های اجتماعی ایرانی و خارجی می توانند محلی برای نمایش رزومه تان باشند. اگر اهل وبلاگ باشید می توانید رزومه را در آنجا هم قرار دهید. مزیت این دسترسی گسترده به رزومه شما علاوه بر افزایش میزان رویت پذیری آن، این است که مسئولان استخدام و کارفرمایان می توانند با گوگل کردن اسم شما با ده ها صفحه وب روبرو شوند که اطلاعات شما در آنها قرار گرفته است.

برای شما صمیمانه آرزوی موفقیت داریم.

چطور رزومه مناسبی برای جستجوی کار آماده کنیم
5 1 vote

http://inlovewithlis.com

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی به قولی علم اطلاعات و دانش شناسی. از سال 86 که وبلاگ نویسی می کردم سعی ام این بوده که موضوعات جدیدی رو در کتابداری معرفی کنم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
مسائل شغلی در کتابخانه
آناتومی یک کتابدار

این اینفوگرافیک تصویر جامعی از مسائل شغلی کتابداری را به تصویر کشیده است.

Close