پایگاهی برای کتابداران و متخصصان اطلاعات

چیزهایی که در یک مصاحبه شغلی نباید بگویید! (2)

banner

4. نقاط قوت شما چیست؟
جواب بد و غیر حرفه‌ای: یکی از نقاط قوت من این است که می‌توانم چندین ساعت به طور مداوم کار کنم؛ مثلا قبلاً پیش آمده که کارهای یک هفته خود را که عقب افتاده بود در عرض یک روز انجام دادم. یا اینکه اعتماد به نفس بالایی دارم و بدون اینکه طرف مقابل متوجه بشود می‌توانم حقیقت را به شکل دیگری جلوه دهم.
نکته: همه ما مفهوم نقطه قوت را می‌دانیم برای نمونه توانایی انجام کار مداوم، اعتماد به نفس و … اما مراقب باشید از مثال‌های مناسب استفاده کنید. نکته دیگر اینکه نقاط قوتی را بیان کنید که متناسب با کار و حرفه درخواستی شما باشد. برای این منظور سعی کنید حداقل سه یا چهار مورد را بیان کنید.
جواب بهتر و حرفه‌ای: فرد تیزبینی هستم و به جزئیات خیلی توجه می‌کنم و موارد متعددی قبلاً رخ داده که توانسته‌ام به واسطه این توجه به جزئیات از اتفاقات ناخوشایندی جلوگیری کنم. زمانیکه برای شرکت الف کار می‌کردم، در چند مورد به طور تصادفی ایراداتی را که در گزارشات مالی شرکت رخ داده بود را کشف کردم. به خاطر همین رئیس قسمت دستور داد تا گزارش‌های مالی، قبل از ارسال به دفتر مدیر عامل، اول به تایید من برسند اگرچه من در قسمت مالی کار نمی‌کردم. البته خیلی خوشحال می‌شوم بتوانم از این نکته برای خدمت‌رسانی به این شرکت هم به هر طریقی که صلاح باشد استفاده کنم. یکی دیگر از نقاط قوت من …

5. نقاط ضعف شما چیست؟
جواب بد و غیر حرفه‌ای: خوب، صحبت کردن درباره نقاط ضعف کمی سخت است اما می‌توانم بگویم فرد فراموشکاری هستم و پیش آمده که قرارها و مدارکی را فراموش کرده باشم. همچنین نمی‌توانم زیاد خودم را با قانون و مقررات دست و پا گیری مثل ورود و خروج سر ساعت کاملاً وفق دهم. شاید به نظر برسد کارمند تنبلی باشم اما حداقل انسان راست‌گویی هستم.
نکته: بعضی از کارشناسان در این مورد گفته‌اند بهتر است یکی از نقاط قوت خود را در جایگاه نقطه ضعف قرار دهید برای نمونه اینکه خیلی به جزئیات دقت دارید و به همین خاطر کارها را به راحتی و به صورت سرسری انجام نمی‌دهید و این باعث کندی کار شده است. اما به نظر من بهتر است با در نظر گرفتن توصیه کارشناسان، کمی صادقانه برخورد کنید و نقاط ضعف کوچک خود را بیان کنید و توضیح دهید که چگونه در حال برطرف نمودن آنها هستید.
جواب بهتر و حرفه‌ای: در برخی موارد در مقابل همکارانی که کارشان را به سرعتی که من انجام می‌دهم، انجام نمی‌دهند بی‌حوصله و بد اخلاق می‌شوم. با این حال کتاب‌ها و مقالاتی راجع به کار تیمی خوانده‌ام و سعی می‌کنم راجع به شیوه و استایل کار افراد مختلف بیشتر یاد بگیرم. همچنین قصد دارم تکنیک‌هایی را برای کمک به همکارانی که برای انجام کار با مشکل روبرو می‌شوند مطالعه کنم.

قسمت پایانی

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری