کتابداران و کلیشه های شغلی در رسانه های جمعی

کتابداران و کلیشه های شغلی در رسانه های جمعی
1 1 vote
کتابداران و کلیشه های شغلی در رسانه های جمعیReviewed by علیرضا عبودیت on Dec 24Rating: 3.5کتابداران و کلیشه های شغلی در رسانه های جمعیدر بزرگترین صنعت سینمایی جهان هالیوود فیلم های زیادی ساخته شده که اشاراتی به کتابخانه و کتابداران نیز داشته است. در بعضی از آنها که البته خیلی کم هستند شخصیت اصلی فیلم یک کتابدار است اما در بیشتر آنها شخصیت های فرعی فیلم نقش کتابداران را بازی می کنند.

کتابداری یکی از مشاغلی است که در ارتباط مستقیم با اجتماع قرار می گیرد و از همین رو زیر ذره بین رسانه ها قرار گرفته است. کتاب، سینما، تلویزیون، بازی های ویدیویی و … که همه جزو مظاهر رسانه های جمعی 1 هستند از دیرباز سعی کرده اند کار کتابداری را هرکدام به دلخواه خود مورد نقد قرار دهند.

مثلاً نویسنده ای در یک رمان عامه پسند بخشی از حوادثی را که برای شخصیت اول داستان اتفاق می افتد را در محیط کتابخانه رقم می زند یا فیلمسازی یکی از نقش های اصلی یا فرعی فیلمش را به یک کتابدار اختصاص می دهد.

گاهی نیز بازی های ویدیویی طراحی می شوند که هدفشان بیشتر آموزش استفاده از کتابخانه به بازیکنان در قالب بازی است اما قطعاً نیم نگاهی به شخصیت کتابدار نیز دارند.

در پس همه این تصاویر قطعاً مفاهیمی وجود دارد که شاید برای بیننده یا شنونده غیر کتابدار محسوس نباشد اما برای جامعه کتابداران قابل تأمل است.

در این نوشته به بررسی جایگاه شغلی کتابدار در صنعت سینما پرداخته ایم.

حتما بخوانید  رباتی که مسئول استخدام شماست امروز نیامده!

سینما همیشه یکی از ابزارهایی بوده که در انتقال مفاهیم مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، وهنری نقش برجسته ای را بر عهده گرفته است و این هم به دلیل بکار گرفته شدن تمام حواس مخاطب در هنگام تماشای یک فیلم و برقراری ارتباط تعاملی با اوست.

زن در شغل کتابدار

یکی از کلیشه ها القای زنانه بودن حرفه کتابداری است

حال چنین ابزار پیام رسانی اگر در جهت به تصویر کشیدن ویژگی های شخصیتی و جزییات شغلی کتابداران به کار گرفته شود قطعاً کمک شایانی در جهت پیشبرد حرفه کتابداری و بهبود جایگاه کتابداران می کند. اما باید دید که فیلم های سینمایی چگونه ما یعنی کتابداران را به تصویر کشیده اند.

شلخته، خجالتی، مقرراتی، افسرده، مجرد، بد جنس از یک سو و از سویی دیگر راهنما، جذاب، با ظرفیت، شجاع، اسرارآمیز، فراهم آورنده اطلاعات، و حساس همگی تیپ های شخصیتی هستند که از کتابداران در فیلم های سینمایی مختلف به نمایش گذاشته شده اند.

ممکن است در نگاه اول این صفات با هم دیگر در تضاد قرار گیرند اما باید توجه داشت که هر کدام از این صفات از دریچه نگاه یک کارگردان خاص بوده است.

در بزرگترین صنعت سینمایی جهان هالیوود فیلم های زیادی ساخته شده که اشاراتی به کتابخانه و کتابداران نیز داشته است. در بعضی از آنها که البته خیلی کم هستند شخصیت اصلی فیلم یک کتابدار است اما در بیشتر آنها شخصیت های فرعی فیلم نقش کتابداران را بازی می کنند.

هم چنین در بسیاری از فیلم ها هر فردی که در مکانی به اسم کتابخانه کار می کند به عنوان کتابدار شناخته می شود که این از دید بیننده ممکن است امری عادی باشد اما باعث رواج تفکرات اشتباه درباره کتابداران می شود چون ممکن است دقیقاً مطالب را به صورت وارونه جلوه دهند.

حتما بخوانید  کتاب پایان خرد؟ آینده کتابخانه ها در عصر دیجیتال

در نهایت در یک تقسیم بندی کلی کلیشه هایی که فیلم های سینمایی از کتابداران به تصویر کشیده اند در چارچوب محورهای زیر قرار می گیرند:

  • کتابداران فقط و فقط با کتاب در ارتباط هستند و در رویارویی با چیزی غیر از آن مشکلات جدی برای آنها اتفاق می افتد.
  • کتابداران در چارچوب آهنی 7.5 در 12.5 فهرستبرگه محصور مانده اند.
  • کتابداران به صورت انسانهای پیش پا افتاده و معمولی نشان داده شده اند که فقط به خاطر قرار گیری در شرایط می توانند اثرگذار باشند.
کتابداران و کلیشه های شغلی در رسانه های جمعی
1 1 vote

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
dos-donts
چیزهایی که در یک مصاحبه شغلی نباید بگویید! (قسمت پایانی)

6. چرا باید شما را استخدام کنیم؟ جواب بد و غیر حرفه‌ای: واقعیت این است که من به شدت نیازمند...

Close