کتابداری مهم است

کتابداری مهم است
3 1 vote
کتابداری مهم استReviewed by علیرضا عبودیت on Apr 21Rating: 4.0کتابداری مهم استعلاوه بر کمک به رشد سواد خواندن و نوشتن، این ما هستیم که مهارت های سواد اطلاعاتی در افراد را افزایش می دهیم. این ما هستیم که از حق دسترسی آزاد به اطلاعات تا جایی که بتوانیم حمایت می کنیم و این ما هستیم که با فراهم کردن محیطی آرام در کتابخانه باعث تشکیل جوامع می شویم

امروز در مرجع حرفه ای علم اطلاعات تقریبا دل نوشته ای از یک دانشجوی ارشد کتابداری را برای تان ترجمه کرده ایم. او در این دل نوشته از انتخابش دفاع کرده و به خیلی از ما به عنوان کتابدار نشان می دهد که باید به آنچه هستیم افتخار کنیم.

هنگامی که من در دوره کارشناسی دانشجوی رشته تاریخ بودم، خیلی ها با یک پرخاشگری خاصی از من می پرسیدند:

که حالا میخوای با این مدرک چه کار کنی؟

و حالا که در مقطع ارشد دارم کتابداری می خوانم، باز سئوال کم و بیش مشابهی می شنوم با این مضمون که: برای امانت دادن کتاب به مردم مدرک فوق لیسانس میخوای؟. این اشخاص نامطلع احساس می کنند که باید به من هشدار دهند که کتابخانه به عنوان نهادی که قدمت آن حداقل به سده سوم میلادی بر می گردد، اکنون کهنه شده و از مد افتاده است. اما در عصر گوگل و فناوری های سرسام آورش و انفجار بیمارگونه اطلاعات که گاه مغرضانه است، کتابداران باید از ارزش حرفه ای خود بیشتر از همیشه دفاع کنند.

در واقع اغلب شاهد تضادی هستیم که بین باور عمومی درباره وظایف یک کتابدار و آنچه که واقعا آن کتابدار انجام می دهد وجود دارد. کتابداری از بسیاری جهات فراتر از کتاب است و کتابداران موجوداتی فسیل شده و تزیینی نیستند و لزوم اهل عینک زدن و پوشیدن لباس های گشاد و ساده و یکنواخت و گذاشتن مدل موی دم خرگوشی نیستند. ما خیلی بیشتر از اینها هستیم. علاوه بر کمک به رشد سواد خواندن و نوشتن، این ما هستیم که مهارت های سواد اطلاعاتی در افراد را افزایش می دهیم. این ما هستیم که از حق دسترسی آزاد به اطلاعات تا جایی که بتوانیم حمایت می کنیم و این ما هستیم که با فراهم کردن محیطی آرام در کتابخانه باعث تشکیل جوامع می شویم. کتابداران همچنین تامین کننده و گسترش دهنده برنامه های آموزشی هستند که نه تنها به نیازهای گروه خاصی از پژوهشگران پاسخ می گویند بلکه طیف وسیعی از مردم معمولی هم از خدمات آنها برخوردار می شوند.

حتما بخوانید  کتاب کتابخانه‌ 2020: رویاپردازان برجسته امروز، فردای کتابخانه‌ها را توصیف می‌کنند

حتی افرادی که به کتابدار و کتابخانه ابراز علاقه می کنند، متوجه نیاز به حضور جدی متخصصان اطلاعات و کتابداران در جامعه نیستند. من خودم یکی از این افراد بودم و با اینکه مدتی در دوران دبیرستان و کالج در یک کتابخانه عمومی کار کرده بودم، زمانی به این نکته پی بردم که چند سال در این شغل پاره وقت دانشجویی مشغول و از نزدیک اهمیت این حرفه را حس کردم.

از زمانی که من مدرک کارشناسی ام را دریافت کردم تا وقتی برای ادامه تحصیل مصمم شدم، زمان دشواری را پشت سر گذاشتم. اما زمانی که وارد رشته شدم خیلی سریع متوجه شدم که این رشته و حرفه برای من بهترین است و از اینکه توانسته بودم جایگاه خودم در زندگی را پیدا کنم بسیار خرسند بودم.

این ها را فقط برای خودم نمی گویم بلکه برای آنهایی که هنوز نسبت به انتخاب کتابداری تردید دارند باید بگویم که کتابداری مهم است. اگر احساس ناامیدی می کنید یا از عدم انگیزه ناراحت هستید باید این نکته را بدانید که کتابداری مهم است و شما باید سعی کنید در طول دوران تحصیل از فرصت های بی نظیری که این رشته برای تان فراهم می کند استفاده کنید پس با خیال راحت به این فکر کنید که رشته و حرفه ما چقدر شگفت انگیز است. گاهی اوقات شاید فقط لازم باشد که چشم هایتان را بشویید و جور دیگر ببینید. اگر خودمان به ارزش های کتابداری پی ببریم، آن وقت جامعه نیز به این ارزش ها پی خواهد برد به این دلیل که جامعه از خود ما و خیلی ها مثل ما تشکیل شده است.

حتما بخوانید  کتابدار خلاق همواره به نیاز مخاطبانش می اندیشد

کتابداری مهم است
3 1 vote

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
بانک اطلاعات کارآفرینی وابسته به وزارت کار
بانک اطلاعات کارآفرینی وابسته به وزارت کار

این وبسایت که منبع رسمی و دولتی در کشور ایران برای کارآفرینی و کارآفرینان است اطلاعات مفیدی را در این...

Close