کتاب کتابخانه‌ 2020: رویاپردازان برجسته امروز، فردای کتابخانه‌ها را توصیف می‌کنند

کتاب کتابخانه‌ 2020: رویاپردازان برجسته امروز، فردای کتابخانه‌ها را توصیف می‌کنند
5 1 vote

فکر کردن درباره آینده کتابخانه‌ها، خدمات کتابداری، کار کتابداران و مسائل شغلی آنها به قدمت خود کتابخانه‌ها است (بدون شک جلسات گفتگو پیرامون آینده طومارها و چگونگی اقدام در برابر تهدیدهایی چون پیشروی اقوام بربر، قرنها پیش توسط انجمن کتابداران اسکندریه برگزار می شده). با این وجود، بر طبق حافظه تاریخی ما، این بحث‌ها و گفتگوها هیچ‌گاه به صورت عمیق و انتقادی مطرح نبوده‌اند.

جوزف جینز، ویراستار این کتاب و یکی از متفکران و سخنرانان پیشرو در زمینه آینده کتابخانه‌ها، در این کتاب تعداد بیست و سه نفر از رهبران و پیشگامان (از انواع کتابخانه‌ها و همچنین از خارج از حوزه کتابداری) را برای توصیف چشم‌اندازشان از آینده کتابخانه در سال 2020،‌ گرد هم ‌آورده است. از مشارکت‌کنندگان خواسته شده بود تا نظرات، ایده‌ها، افکار، و پیش‌بینی‌های‌ خود را از آینده کتابخانه (عمومی، خصوصی، دانشگاهی، تخصصی، آموزشگاهی، و غیره) بیان کنند. از آنها همچنین درخواست شده بود تا در بیان توصیف خود جسور، الهام‌بخش، امیدوار، راستگو، محرک، واقع‌بین، بانشاط، متفکر، فرح‌بخش و خودشان باشند، و برای رضای خدا، خسته‌کننده نباشند.

این کتاب که توسط انتشارات اسکرکرو در سال 2013 و در 168 صفحه منتشر شده، شامل 6 بخش و 24 فصل می‌باشد.

برخی از نظرات جالب مطرح شده در این کتاب در ادامه آمده است:

  • در فصل هفتم، کورتنی گرین اشاره کرده که کتابخانه در سال 2020 در قطعات کوچک، در حافظه، در فضا، در مراکز خرید، در انبار و در همه موارد فوق و هیچ یک از این موارد خواهد بود.
  • در فصل دوازده، لین سیلیپنی کانووی در رابطه با برخی از انواع جدید کتابداران از جمله کتابدار هلکوپتری به بحث و گفتگو ‌پرداخته است.
  • در فصل شانزدهم، استیسی ای. الدریک و جارید پی. کلر، عناوین شغلی جدیدی را برای کتابداران توصیف کرده اند. از جمله کتابدار همراه، کتابدار بسته‌بندی محتوا، کتابدار طراحی سبک زندگی، و …
  • در فصل بیست و یکم، مری آن مورناک، به داستان بافی درباره دو کتابخانه پرداخته: کتابخانه در بهترین شرایط و کتابخانه در بدترین شرایط.
حتما بخوانید  کتابداری مهم است

خواندن این کتاب برای پیشگامان، مدیران و متولیان امر کتابخانه‌ها ضروری است. همچنین به عنوان یک مکمل عالی کتاب درسی برای کلاس‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی که نگاهی به آینده این حرفه دارند، بسیار مفید می باشد.

درباره ویراستار این اثر: جوزف جینز دانشیار آموزشکده اطلاعات دانشگاه واشنگتن است. وی مدیر-مؤسس وبسایت کتابخانه عمومی اینترنتی و نویسنده همکار چندین کتاب در زمینه کتابداری، فناوری، و ارتباط میان این دو بوده است که از آن جمله می‌توان به کتاب مقدمه کار مرجع در عصر دیجیتال اشاره نمود. او از سال 2002، نویسنده ستون ماهانه‌ای در مجله کتابخانه‌های آمریکا بوده و در سال 2006، برنده جایزه ایزدور گیلبرت ماج به خاطر تلاش ها و همکاری‌های  برجسته‌اش در زمینه کتابداری مرجع شده است.

 علیزاده، فاطمه. «مروری بر کتاب کتابخانه‌ 2020: رویاپردازان برجسته امروز، فردای کتابخانه‌ها را توصیف می‌کنند». بخش معرفی کتاب وبسایت مرجع حرفه ای علم اطلاعات، شماره ۱. ۹ آذر ۱۳۹۵.

کتاب کتابخانه‌ 2020: رویاپردازان برجسته امروز، فردای کتابخانه‌ها را توصیف می‌کنند
5 1 vote

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
شرکت مشاوره مهندسی نداک
معرفی شرکت مشاوره مهندسی نداک

شرکت مشاوره مهندسی نداک با هدف اجرا و پیاده سازی پروژه های مدیریت دانش در سازمان های ایرانی تأسیس شده...

Close