کدام بهتر است: تخصص گرایی یا عمومیت گرایی در کتابداری و علم اطلاعات

کدام بهتر است: تخصص گرایی یا عمومیت گرایی در کتابداری و علم اطلاعات
4 1 vote
کدام بهتر است: تخصص گرایی یا عمومیت گرایی در کتابداری و علم اطلاعاتReviewed by علیرضا عبودیت on Dec 29Rating: 4.0کدام بهتر است: تخصص گرایی یا عمومیت گرایی در کتابداری و علم اطلاعاتکی از سئوالاتی که گاهی اوقات توسط دانشجویان کتابداری و علم اطلاعات پرسیده می شود درباره رویکردی است که باید نسبت به کسب مهارت ها و پرورش توانایی های حرفه ای خویش داشته باشند.ما همین سئوال را با استفاده از دانش همکاران شما جواب داده ایم که در ادامه می خوانید.

یکی از سئوالاتی که گاهی اوقات توسط دانشجویان کتابداری و علم اطلاعات پرسیده می شود درباره رویکردی است که باید نسبت به کسب مهارت ها و پرورش توانایی های حرفه ای خویش داشته باشند. پرسش آنها این است که آیا باید در یک حوزه خاص متخصص و خبره باشند یا اینکه مجموعه ای از مهارت ها را داشته باشند اما در هیچ حوزه ای متخصص نباشند. در واقع آنها در سر دو راهی عمومی/تخصصی قرار گرفته اند. ما همین سئوال را با استفاده از دانش همکاران شما جواب داده ایم که در ادامه می خوانید.

مزایا و معایب عمومیت گرایی

وقتی بحث از عمومیت گرایی می شود، مفهوم اصلی این است که شما در شرایطی هستید که به آسانی می توانید مهارت های خود را از یک محیط کار به محیط دیگر انتقال دهید و همچنین این امکان را دارید تا حدودی آزادانه به کنجکاوی های خود پر و بال دهید. شما درباره کهنگی مهارت های عمومی تان نگرانی چندانی نخواهید داشت به دلیل اینکه ماهیت عمومی و کلی مهارت های شما به هیچ فرایند، فناوری یا بازار خاصی وابستگی ندارد.

اما از سوی دیگر احتمالا هیچگاه احساس نمی کنید که به اندازه کافی می دانید به دلیل اینکه شما این تمایل را دارید تا درباره خیلی از پدیده ها، چیزهای زیادی بدانید. به روز نگه داشتن خودتان در  رشته علمی شما یک چالش دائمی خواهد بود به دلیل اینکه مثلا به عنوان یک دانشجوی کتابداری و علم اطلاعات، شما باید با طیف متنوعی از مسائل این رشته و مباحثی همچون ابزارهای پژوهش، روندهای بازار، پیشرفت های بین المللی و … سر و کار داشته باشید. بنابراین ممکن است به عنوان یک عمومیت گرا وقتی که با سایر همکاران خودتان در یک حوزه در حال بحث هستید، واژه های ناآشنای بسیاری به گوش تان بخورد که عملا امکان اظهار نظر درباره آنها را نخواهید داشت.

حتما بخوانید  چگونه اولین شغل خود را بدست آوردم: مصاحبه با دکتر سارا کلارک

مزایا و معایب تخصص گرایی

به عنوان متخصص در یکی از حوزه های کتابداری و علم اطلاعات شما برعکس یک عمومیت گرا، به آسانی توانایی انتقال مهارت های خودتان از یک محیط یه محیط دیگر را نخواهید داشت اما در عوض برای به دست آوردن فرصت های شغلی چندان رقابت سختی نخواهید کرد به دلیل اینکه همه نمی توانند کاری که شما انجام می دهید را انجام دهند. با این حال تضمین خاصی برای دوام کارآمدی مهارت ها و توانایی های شما وجود ندارد و ممکن است آنها بعد از چند سال کهنه شوند و دلیل اصلی این اتفاق هم وابستگی مهارت های شما به فرایندها، فناوری ها یا بازارهای خاص است.

علاوه بر این متخصصین انتظار دستمزدهای بالاتری دارند مخصوصا اگر کارشان در زمینه فناوری یا ارائه استراتژی باشد. آنها می توانند به طور عمیق در یک حوزه خاص غوطه ور شوند و اعتماد به نفس خاصی از این بررسی عمیق به دست بیاورند. در نهایت آنها می توانند در جمع همکاران مشتاق خویش حرف هایی برای گفتن داشته باشند.

چرا من خواستم که عمومیت گرا باشم

برخی می گویند که من دچار سندروم شی نورانی هستم اما من خودم خیلی نگران نیستم. در واقع مشکل من این است که هر حوزه علمی جدید برای من بی نهایت جذاب و دلفریب است و نمی توانم خودم را کنترل کنم و به سمت آن کشیده می شوم. برای همین به سادگی حواسم پرت می شود و دیگر نمی توانم بر روی پروژه فعلی ام کار کنم. اما من از این رفتار لذت می برم به دلیل اینکه می توانم آزادانه در لابلای حوزه های جدید مختلف حرکت کنم و بعد برگردم و نگاهی به آنچه انجام داده ام داشته باشم.

در طول عمر حرفه ای، عمومیت گراها به طور خیلی اتفاقی با موضوعات جالب آشنا می شوند و شوق و اشتیاقی در آنها شکل می گیرد که در وجود آنها سابقه نداشته است. مثلا من خودم اکنون چند وقتی است که به مباحث شغلی و حرفه ای در کتابداری علاقه مند شدم و تا نتوانم پاسخی برای کنجکاوی هایم مبنی بر اینکه افراد با دانش کتابداری چه کار می کنند بیابم از پا نخواهم نشست!.

حتما بخوانید  چگونه اولین شغل خود را بدست آوردم: مصاحبه با کیم دوریتی

به من بگویید متخصص

اغلب افراد به دلیل علاقه، هدف گذاری شخصی یا برای کسب شایستگی در جنبه ای خاص از کتابداری و علم اطلاعات متخصص می شوند. اما اگر هیچ کدام از اینها نمی توانند انگیزه های شما باشند شاید بد نباشد یکی از رویکردهای زیر را در پیش بگیرید:

  • کسب تخصص در یک محیط کتابخانه ای یا اطلاعاتی (مثلا کتابخانه هایی که به گروه های مهاجرین یا پناه جویان خدمات ارائه می دهند، کتابخانه های پزشکی، کتابخانه های میراث فرهنگی)
  • کسب تخصص در یک حرفه کتابخانه ای یا اطلاعاتی (تعریف و ایجاد فضاهایی خلاقانه برای آفرینش و اجرای ایده در کتابخانه ها، بازاریابی رسانه های اجتماعی، خدمات مربوط به نوجوانان، هوشمندی رقابتی برای استارت آپ ها، مدیریت مدارک و اسناد برای شرکت های دارویی)
  • کسب تخصص در یک فناوری (مثلا ابزارهای حفاظت دیجیتال، نرم افزارهای منبع باز، خدمات یکپارچه کتابخانه ای)
  • کسب تخصص در یک فرایند (مثل مدیریت دارایی های دیجیتال، طراحی صنعتی، مدیریت محتوا، ساخت سیستم های رده بندی)
  • کسب تخصص در یک پایگاه دانشی (موضوعات متنوعی مثل اخترفیزیک، مسائل و منابع بهداشت جامعه، یاذگیری در بزرگسالان، فوتبال یا سایر ورزش ها و … )
  • کسب تخصص در یک صنعت (مثلا بهداشت و مراقبت، سرگرمی، ارتباطات از راه دور، کلینیک های حیوانات و سایر صنایعی که ممکن است مورد علاقه شما باشند)

آخرین پیشنهاد برای گزینش مسیری تخصصی در کتابداری و علم اطلاعات این است که قبل از ورود به یک حیطه جدید حتما با ابعاد آن آشنا شوید و سعی کنید درباره گسترش یا کاهش احتمالی دایره شمول آن حوزه اطلاعات مناسبی کسب کنید و این را بدانید که قطعا حوزه هایی که در حال رشد و بزرگ شدن هستند جای مانور بیشتری برای تخصص شما خواهند داشت.

کدام بهتر است: تخصص گرایی یا عمومیت گرایی در کتابداری و علم اطلاعات
4 1 vote

http://inlovewithlis.com

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی به قولی علم اطلاعات و دانش شناسی. از سال 86 که وبلاگ نویسی می کردم سعی ام این بوده که موضوعات جدیدی رو در کتابداری معرفی کنم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری