یک پیشنهاد عملی با احتمال ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان کتابداری و اطلاع رسانی

یک پیشنهاد عملی با احتمال ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان کتابداری و اطلاع رسانی
1 1 vote
یک پیشنهاد عملی با احتمال ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان کتابداری و اطلاع رسانیReviewed by علیرضا عبودیت on Aug 4Rating:

همانگونه که در یک بیمارستان چند صد نفر پرسنل در بخشهای گوناگون (کادر پزشکی و درمانی اعم از پزشک عمومی، … همچنین سایر کارکنان مانند رادیولوژیست، کارکنان آزمایشگاه، مددکار اجتماعی، مامور بیمه، مسئول تاسیسات، و پاکیزه کاران) فعالیت دارند تا امور بیمارستان بچرخد، می توان یک نفر را با عنوان کارشناس سواد سلامت استخدام کرد.

وی بر پایه یک برنامه مشخص، فعالیتهای گوناگونی را برای کمک به بیماران بستری در بیمارستان انجام می دهد تا میزان آگاهی های تندرستی (پیشگیری و درمان) آنها ارتقاء یابد و از آسیبهای بیشتر و هزینه های درمانی افزونتر جلوگیری شود.
حقوق این فرد را می توان از هزینه های پرداختی بیماران، پرداخت نمود.

اکنون در بیمارستانها، یک هزینه اولیه از بیماری که قرار است بستری شود برای دادن یک کیسه پلاستیکی (شامل دمپایی پلاستیکی، روپوش موقتی، دستمال کاغذی و …) گرفته می شود که تقریبا همه بیماران از مبلغ آن گله مند هستند.

کتابدار به سواد سلامت کمک می کند

اگر مبلغ بسیار مختصری برای آموزش و سواد سلامت از آنها گرفته شود و در عوض، خدمات خوبی به آنها ارائه شود، میزان رضایت آنها افزایش خواهد یافت. البته این کتابدار یا کارشناس سواد سلامت باید به درستی و با مطالعه و بر پایه انواع نیاز های اطلاعاتی و آموزشی هر بیمار فعالیت کند و خدمت ارائه دهد تا فلسفه وجودی وی برای مدیران، پزشکان، کادر پرستاری، خود بیماران و همران آنها توجیه پذیر و قابل قبول باشد.

دولت و نظام بهداشت و درمان هم باید بپذیرد که با صرف هزینه ای اندک، دستاورد بزرگی در جلوگیری از خسارات زیاد جانی و مالی به دست خواهد آمد. کادر درمانی به دلیل مشغله زیاد و گاهی وقتها، غفلت، و نیز خود بیماران و همراهان آنها به دلیل ناآگاهی موجب وخیمتر شدن وضعیت بیماری و در نتیجه افزایش طول درمان و هزینه ها می شوند.

حتما بخوانید  معرفی یک حرفه: کتابدار حقوقی (1)
برگرفته از یادداشت دکتر رحمت الله فتاحی
یک پیشنهاد عملی با احتمال ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان کتابداری و اطلاع رسانی
1 1 vote

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
راه های پرورش کنجکاوی در کتابخانه
پرورش کنجکاوی در کتابخانه ها

معلم ها، متخصصان و پژوهشگرانی که در حوزه یادگیری مطالعه می کنند از دیرباز می دانند که کنجکاوی یکی از عناصر...

Close