ضرورت ایجاد بخشی با عنوان خدمات مرجع پزشکی در کتابخانه های عمومی

ضرورت ایجاد بخشی با عنوان خدمات مرجع پزشکی در کتابخانه های عمومی
3 3 votes
ضرورت ایجاد بخشی با عنوان خدمات مرجع پزشکی در کتابخانه های عمومیReviewed by علیرضا عبودیت on Jul 21Rating:

 

پیدایش ویروس های جدید در سال های اخیر و در پی آن بیماری های نوظهور و یا فعال شدن ویروس هایی که برای مدت های زیادی غیرفعال بوده اند نشان دهنده این است که ما باید بیشتر از گذشته در فکر مقابله با این بیماری ها باشیم.

پیشگیری و درمان به عنوان دو بخش مهم در سلامت افراد شناخته می شوند که البته ارزش و اهمیت پیشگیری بیشتر از درمان است به دلیل اینکه می تواند قبل از ابتلا به بیماری وارد عمل شود.

سلاح اصلی پیشگیری اطلاعات است. به عبارت دیگر افراد یک جامعه در صورت دسترسی به اطلاعات مناسب می توانند از ابتلا به بیماری های خطرناک جلوگیری نمایند. این اطلاعات مناسب باید دارای اعتبار باشد و به صورتی سازماندهی شده و رایگان در جامعه اشاعه داده شود.

در حالیکه اینترنت و مشخصاً گوگل سهم بزرگی در ارائه اطلاعات به افراد دارند اما همه نمی توانند از آن بهره مند شوند. دلایل این عدم بهره مندی می تواند زیرساخت های ضعیف، سخت افزارها و نرم افزارهای قدیمی و ناکارآمد، هزینه های زیاد اتصال به اینترنت و نداشتن سواد اطلاعاتی و رسانه ای مناسب باشد. علاوه بر این ها به این نکته نیز باید توجه داشت که اینترنت یک منبع پایدار و همیشگی برای دسترسی به اطلاعات نیست چرا که در هنگام بروز جنگ ها یا سوانج طبیعی ممکن است دچار اختلال شده یا به کلی از بین برود.

حتما بخوانید  تفاوت بین CV و رزومه

اما کتابخانه های عمومی با ضریب دسترسی بیشتر برای آحاد جامعه و شانس بالاتر برای حفظ چارچوب خود در هنگام بروز حوادث طبیعی و انسانی یکی از اصلی ترین سازمان هایی هستند که می توانند در کنار وظایف و اهداف ذاتی خود دسترسی به اطلاعات پزشکی را در قالب خدمات مرجع فراهم نمایند.

کتابداران پزشکی و سایر کتابداران متخصص با توجه به آموزش هایی که دیده اند این توانایی را دارند تا با فراهم سازی و دسترس پذیر کردن اطلاعات کاربردی و مفید برای مردم در مواقع بروز بیماری های اپیدمیک که متاسفانه با سرعت زیادی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند آنها را با نوع و تاریخچه بیماری، نشانه های آن، مکان های پرخطر، رفتارهای پرخطر، اخبار مرتبط به آن و شیوه های درمان آشنا نمایند.

استفاده از خلاقیت و شیوه های ابتکاری در ارائه اطلاعات پزشکی در کتابخانه های عمومی خالی از لطف نیست. کتابداران می توانند با استفاده از فنون و ابزارهای متفاوتی اطلاعات پزشکی لازم را به جامعه تزریق نمایند. مثلاً تهیه پوسترهای آگاهی رسان درباره بیماری و نصب آن در بخش های مختلف کتابخانه، ترجمه مقاله های جدید در رابطه با بیماری و حتی ترغیب افراد به مطالعه مجموعه اطلاعات پزشکی کتابخانه از طریق سیاست هایی همچون حذف محدودیت امانت اعضا، فراهم کردن دسترسی متن باز به پایگاه های مقالات پزشکی و … همگی روش هایی برای ارائه خلاقانه خدمات مرجع پزشکی به کاربران کتابخانه های عمومی هستند.

همه گیری ویروس ابولا و قربانی های بسیاری که در طول چند سال گذشته در کشور سیرالئون در قاره آفریقا گرفته است یکی از مصداق های عینی عدم وجود خدمات مرجع پزشکی در کتابخانه های عمومی آن کشور است. البته تعداد کتابخانه های عمومی در سیرالئون شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نرسند اما اگر یکی از همین کتابخانه ها اطلاعات مناسبی را در زمان مناسب درباره ویروس ابولا و نحوه پیشگیری از آن برای مردم آن کشور فراهم می کرد شاید امروز دولت این کشور ناچار نمی شد تا برای گسترش قبرستان هایش هزینه صرف کند.

حتما بخوانید  پرورش کنجکاوی در کتابخانه ها
ضرورت ایجاد بخشی با عنوان خدمات مرجع پزشکی در کتابخانه های عمومی
3 3 votes

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری