پایگاهی برای کتابداران و متخصصان اطلاعات

راهنمای عملی برقراری ارتباطات شغلی با دیگران برای درونگرایان

banner

تالار پرنور و بزرگی که افراد مختلفی در آن حضور دارند و هیاهوی بسیاری از ورودی آن به گوش می رسد احتمالا یک مکان ترسناک و دلهره آور برای یک درونگرا است. اما گاهی اوقات گریزی از این شرایط نیست و حتی اگر درونگرا هم باشید مجبورید به چنین مکان هایی بروید. مثلا شاید مسئول روابط عمومی سازمان باشید و باید در یک کنفرانس علمی با کمی چاشنی بازاریابی حضور پیدا کنید یا اینکه به عنوان مامور خرید یک شرکت به مهمانی پایان سال دعوت شده اید و دوست ندارید در حضور مدیران به عنوان یک فرد ضعیف شناخته شوید. در این نوشته شما را با چند نکته کاربردی آشنا می کنیم که در صورت به کاربستن آنها می توانید در عین درونگرایی تان، در برقراری ارتباط و شبکه سازی حرفه ای موفق باشید.

سحرخیز باشید تا کامروا شوید !

قرار نیست همیشه صبح ها زودتر از خواب بلند شوید. بهتر است زمان هایی که قصد دارید به یک کنفرانس، جلسه، جشن یا … بروید هم از همین ضرب المثل پیروی کنید. اگر تنها اندکی زودتر از سایرین در محل مربوطه حاضر شوید لازم نیست با دشواری برقراری ارتباط با انبوهی از افراد آن هم هنگامی که گروه بندی هایی بین آنها شکل گرفته است مواجه شوید. در ضمن اگر می توانید قبل از برگزاری مراسم با بعضی از شرکت کنندگان ارتباط بگیرید، شاید که علائق مشترک بین شما باعث شد که در آن مراسم خیلی احساس تنهایی نکنید. امروزه قبل از برگزاری بسیاری از رویدادهای بزرگ به اندازه کافی اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی انجام می گیرد و شما با پیگیری #هشتگ ها می توانید سایر افرادی که تمایل دارند در این مراسم ها شرکت کنند را پیدا کنید.

به خودتان زحمت ندهید؛ کسی از شما انتظار نیوتون بودن ندارد !

در هنگام صحبت با دیگران در جایی مثل یک کنفرانس یا مهمانی پایان سال احتیاجی نیست که از جدیدترین فرمولی که برای حل یک معادله چند مجهولی ریاضی کشف شده صحبت کنید. خیلی راحت لبخند بزنید و دستتان را دراز کنید تا آن را به گرمی بفشارند! البته خیلی هم بی ربط صحبت کردن شایسته شما نیست. تحقیقات روانشناسی نشان داده که درونگراها به طیف وسیعی از موضوعات علاقه مند هستند و به همین دلیل دارای دانش گسترده و اطلاعات عمومی خوبی هستند. بنابراین اگر می توانید گاهی نیز از مخزن اطلاعاتی خود چند جمله ای به سایر حاضرین در آن مراسم بگویید.

شما گوش شنوا هستید

در مراسم ها و رویدادها اکثر افراد می خواهند درباره خودشان صبحت کنند. آنها می خواهند از مهارت، توانایی ها و موفقیت هایشان و حتی برنامه های آینده شان با شما صحبت کنند. خب بزارید این کار را بکنند و شما فقط شنونده باشید. همین تکنیک ساده شما را به یکی از افراد محبوب در آن جمع تبدیل می کند. اگر هم احتمالا نوبت به شما رسید می توانید چند جواب کوتاه که از قبل آماده کرده اید را به مخاطبان خود تحویل دهید و خیلی هم نگران نباشید چون شما شنونده خوبی هستید نه آنها.

کیفیت مهم تر از کمیت است

ممکن است گپ زدن با 10 نفر در یک مهمانی برای شما سخت باشد اما قطعا با سه نفر می توانید کنار بیایید. پس بر روی تعداد کمی از افراد متمرکز شوید و سعی کنید ویژگی های آنها را بشناسید تا اگر مناسب بودند در آینده با آنها طرح دوستی بریزید و شبکه حرفه ای خود را گسترش دهید.

شبکه سازی حرفه ای

هوای بیرون هم خوب است!

پس از اینکه مدتی در کنفرانس یا مهمانی بودید و توسط آدم های گوناگون دوره شده اید و دارید به صحبت های آنها گوش می کنید، می توانید خیلی محترمانه از آنها عذرخواهی کنید و بگویید که می خواهید به سرویس بهداشتی بروید یا اینکه می خواهید از قسمت بار یک نوشابه دیگر بگیرید. فراموش نکنید که شما به عنوان یک درونگرا گاهی اوقات احتیاج دارید تا با خودتان کمی خلوت کنید، نفسی تازه کنید و بعد مجددا به برقراری ارتباط ادامه دهید. نتایج یک مطالعه نشان داده که قرار دادن مچ دست هایتان در زیر آب خنک برای چند ثانیه نیز می تواند شما را به آرامش بیشتر برساند.

درک درستی از محیط داشته باشید

تبادل کارت ویزیت با سایر حاضرین کار بدی نیست به شرطی که دیگران شما را مثل یک بازاریاب سمج فرض نکنند. مثلا در جشن نوروز که همه دنبال رفع خستگی و گذران لحظات شاد هستند تنها دانستن نام افراد کافی است. علاوه بر اینکه شما می توانید از دیدن آنها ابراز خوشبختی نیز بنمایید!

The Guardian


http://inlovewithlis.com

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی به قولی علم اطلاعات و دانش شناسی. از سال 86 که وبلاگ نویسی می کردم سعی ام این بوده که موضوعات جدیدی رو در کتابداری معرفی کنم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری