رباتی که مسئول استخدام شماست امروز نیامده!

به این پست رتبه بدهید
رباتی که مسئول استخدام شماست امروز نیامده!Reviewed by علیرضا عبودیت on May 20Rating: 4.0رباتی که مسئول استخدام شماست امروز نیامده!اخیرا یک شرکت مترقی در زمینه فناوری سیستمی به مجهز به هوش مصنوعی ساخته که می تواند به کاهش امور دست و پاگیر استخدام و جذب نیرو در شرکت ها کمک کند. به طور مشخص این سیستم قابلیت تایید رزومه های مناسب، جمع آوری اطلاعات درباره کارجویان

تا اینجا در مرجع حرفه ای علم اطلاعات از شیوه های متفاوت مصاحبه و استخدام توسط مسئولان کارگزینی گفتیم اما امروز از اتفاقی می خواهیم برای تان بگوییم که شاید حالا خیلی محال به نظر برسد اما خیلی هم دور از واقعیت نیست.

با میا آشنا شوید

اخیرا یک شرکت مترقی در زمینه فناوری سیستمی به مجهز به هوش مصنوعی ساخته که می تواند به کاهش امور دست و پاگیر استخدام و جذب نیرو در شرکت ها کمک کند. به طور مشخص این سیستم قابلیت تایید رزومه های مناسب، جمع آوری اطلاعات درباره کارجویان و تعیین قرار ملاقات برای مصاحبه را دارد. این سیستم نسبتا باهوش! که با هدف صرفه جویی در زمان فرایندهای استخدام و در کل از بین بردن بیوکراسی بیهوده طراحی و ساخته شده قرار نیست که جای متخصصان انسانی را در بخش نیروی انسانی شرکت ها پر کند.

این سیستم که از سال 2015 در کنار مسئولان کارگزینی در شرکت های مختلفی به طور آزمایشی حاضر بوده آمارهای خیره کننده ای را از خود بر جای گذاشته است. محض نمونه عملکرد این سیستم در صنایع بانکداری، مشاوره و فروش هم مورد تقدیر کارجویان و هم مورد ستایش مدیران واقع شده است به دلیل اینکه توانسته برونداد کیفی استخدام ها را به میزان 200 درصد افزایش دهد. همین موفقیت چشمگیر باعث شده که به سازنده این سیستم یک کمک مالی 11 میلیون دلاری تعلق بگیرد تا او بتواند پدیده ای با عنوان فرسایش بیکاری را به کل نابود کند!. شایان ذکر است که منظور از فرسایش استخدام 1 دورانی است که هر کارجو از زمان پایان شغل فعلی تا پیدا کردن شغل جدید سپری می کند. این زمان گاهی اوقات بیش از حد طولانی می شود و هزینه های سنگینی را به فرد بیکار تحمیل می کند که ممکن باعث فرسایش روحی و جسمی وی شود.

حتما بخوانید  چگونه اولین شغل خود را بدست آوردم: مصاحبه با دکتر سارا کلارک

داستان همیشگی فیلم های ترسناک با حضور ربات ها

شرکت میا از زاویه جدیدی به این ترس همیشگی انسان ها پاسخ داده است و ثابت کرده محصولی که ساخته قصد سلطه و حذف انسان از دنیای کار را ندارد. البته بررسی ها نشان می دهد که استفاده از ربات ها به جای انسان به عنوان نیروی کار حداقل در ایالات متحده باعث کاهش تعداد انسان های شاغل به میزان 47 درصد می شود. مصداق عینی این ادعا ربات بَنا است که توسط شرکت صخره سیاه ساخته شده و قابلیت چینش و شاقول بندی 3000 آجر در طول روز را دارد. در تلاش مشابه دیگری محصولی با هوش مصنوعی طراحی شده که می تواند با تحلیل داده ها بهترین استراتژی های فروش را به مدیران فروش معرفی کند. اگرچه ترس از جایگزین شدن با ربات ها در میان کارگران بخش های صنعتی بیشتر است اما شما کارمندان دفتری پشت میزنشین با کت و شلوارهای آن چنانی نیز از این خطر کاملا مصون نیستید.

ولی بیل گیتس خوشفکر نظر جالب تری درباره حضور ربات ها در مشاغل انسانی دارد. او معتقد است:

اگر قرار باشد ربات ها جای انسان ها را در کارخانه ها، معادن، بیمارستان ها، رسانه ها و … بگیرند،‌ پس باید مالیات هم بدهند. بنابراین اگر انسان ها بیکار شدند می توانند با آن مالیات امورات زندگی خود را بگذرانند.

از سوی دیگر ری کرزویل، آینده پژوه معروف که خودش در گوگل کار می کند و احتمالا نفسش از جای گرم در می آید! بر این باور است که حضور ربات ها در مشاغلی که تا دیروز آدم ها انجام می دادند صرفا مرحله دیگری از چرخه تکرارشونده شغل های جدید است که در پاسخ به تحولات فناوری ایجاد می شوند.

حتما بخوانید  بزرگ‌ترین اشتباهات در مصاحبه‌های شغلی از نگاه کارشناسان منابع انسانی (1)

به هر حال ربات جدیدی که شرکت میا ساخته و روانه بازار کرده خوشبختانه اصلا اهل رقابت با انسان برای تصاحب شغل نیست بلکه شاید حتی به آنها کمک کند که راحت تر شغلی پیدا کنند.

به این پست رتبه بدهید

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری
Read more:
معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر
معرفی یک حرفه: کتابدار ارکستر(1)

کتابدار ارکستر یک متخصص در موسیقی است که در محیط کتابخانه ویژه گروه­ های موسیقی کار می‌کند. به دلیل تنوع در...

Close