پایگاهی برای کتابداران و متخصصان اطلاعات

چیزهایی که در یک مصاحبه شغلی نباید بگویید! (1)

banner

در این مطلب برخی از سوالات رایج و متداول در مصاحبه‌های شغلی به همراه جواب‌های مناسب و نامناسبی که می‌توان در پاسخ به آنها ارائه کرد بیان شده است.

1. چرا دنبال یک شغل جدید هستید؟
جواب بد و غیر حرفه‌ای: رئیس قبلی من، فرد مستبد و نامعقولی بود. به همین خاطر نه تنها من بلکه بقیه کارمندان و حتی مشتریان هم به سختی رفتارش را تحمل می‌کردند.
نکته: همیشه سعی کنید جواب‌هایی مثبت ارائه دهید. با جواب بالا به نظر می‌رسد شما از محل کار قبلی‌تان فرار کرده‌اید و قدرت انعطاف‌پذیری و توان انطباق با شرایط مختلف را ندارید. البته اگر سابقه کار در شرکت یا سازمان دیگری را ندارید و به دنبال اولین شغل خود هستید، صداقت بهترین جواب است. یعنی توضیح دهید که به دلایلی مثل تحصیل، خدمت سربازی و … تاکنون فرصت و امکان اشتغال در سازمانی که مطلوب و مورد پسند شما باشد پیش نیامده است.
جواب بهتر و حرفه‌ای: با توجه به تجربه شغلی خود در محل کار قبلی، فکر می‌کنم تا حدی که می‌توانستم رشد کنم، پیش رفته‌ام. در واقع به دنبال یک شغل و چالش جدید هستم که فرصت استفاده بیشتر از مهارت‌هایم را برای ارتقا و پیشرفت شرکت فراهم آورد.

2. چرا می‌خواهید برای ما کار کنید؟
جواب بد و غیر حرفه‌ای: مدتی است که به دنبال کار هستم و به خاطر وخامت شرایط مالی، به این شغل احتیاج دارم.
نکته: قبل از مصاحبه، حتماً از وب‌سایت کارفرمای مورد نظر بازدید کنید و تا حدی که می‌توانید در رابطه با شرکت و تولیدات و خدمات آن اطلاعات کسب کنید. هنگام پاسخ به این سوال، باید از این اطلاعات استفاده کنید و با تمرکز بر یک یا دو مورد خاص و کمی پر و بال دادن به موضوع و تعریف کردن از شرکت توضیح دهید که چرا می‌خواهید در این شرکت خاص استخدام شوید.
جواب بهتر و حرفه‌ای: زمانی که ماموریت‌های شرکت شما را در رابطه با خدمت به جامعه خواندم، بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم. از طرف دیگر وقتی متوجه شدم در سه سال گذشته چنین رشد باورنکردنی داشتید و سه شعبه جدید احداث کرده اید و اینکه فروش شرکت شما، 40 درصد افزایش داشته، بسیار شگفت زده شدم. با توجه به همه این موارد که واقعا مایه افتخار است با خودم فکر کردم که جزئی از این شرکت بودن، می‌تواند بهترین موقعیت شغلی برای من باشد و تجربه کار با چنین تیم کاری و چنین مدیریتی را نباید از دست داد.

3. شما بیشتر از معمول شغل خود را تغییر داده‌اید. چرا؟
جواب بد و غیر حرفه‌ای: دلیل تغییر شغل‌های متعدد من این است که عادت ندارم طولانی مدت یک کار خاص را انجام دهم و خیلی زود از آن زده می‌شوم.
نکته: برای تعدد تغییر شغل‌های خود دلایل قانع‌کننده و قابل قبول مثل تغییر مکان زندگی، تغییر در اهداف شخصی، تغییر رشته تحصیلی و… ارائه دهید، اما هنگام پاسخ به این سوال باید روی این نکته تمرکز داشته باشید که به مصاحبه‌گر اطمینان دهید از این پس آمادگی قرار گرفتن در یک موقعیت پایدار و ثابت را دارید و این همان چیزی است که آنها می‌خواهند.
جواب بهتر و حرفه‌ای: آن زمان که جوانتر بودم، تصمیم گرفتم شغل‌های مختلف با زمینه‌های کاری گوناگون را امتحان کنم. تلاشم این بود که بهترین مسیر شغلی ممکن را برای آینده انتخاب کنم. بعد از همه جستجوها و تجربه‌های کاری مختلف، امروز فکر می‌کنم در این صنعت، آینده بهتری خواهم داشت و به همین خاطر هم امروز اینجا در خدمت شما هستم.

قسمت دوم


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری