پایگاهی برای کتابداران و متخصصان اطلاعات

5 سوالی که در یک مصاحبه شغلی باید بپرسید

banner

“آیا شما هم سوالی از من دارید؟” این معمولا آخرین پرسشی است که در یک مصاحبه شغلی [footnote title=”1″]برای آشنایی با منابع مفید در این زمینه به فصل سوم کتاب شغل های کتابداری و علم اطلاعات مراجعه کنید [/footnote] از شما سوال می‌شود.
پرسیدن سوال‌های نادرست ممکن است شما را فردی نامناسب نشان دهد. پرسش نداشتن نیز ممکن است شما را فردی بی‌تفاوت، خام و بی‌تجربه و یا تحصیل نکرده و بی‌سواد در زمینه جایگاه شغلی معرفی کند. پرسیدن سوال‌های درست و دقیق- جدا از اثبات قابلیت‌های شما به مدیر استخدام- یکی از بهترین فرصت‌های پیش روی شما است در شناسایی اینکه آیا این شغل یا شرکت گزینه مناسبی برای شما هست یا خیر.
در اینجا پنج پرسش برای شروع آورده شده است:

1.چرا این پست خالی است؟
خالی ماندن یک جایگاه شغلی می‌تواند دلایل مثبت و منفی گوناگونی داشته باشد. آیا این شغل به دلیل گسترش شرکت ایجاد شده است؟ آیا فرد قبلیِ متصدی این جایگاه، ارتقا یافته؟ یا شرکت را ترک کرده و یا اخراج شده است؟
پاسخ کارفرما به شما در تعیین اینکه آیا این شغل، جایگاه محکمی برای رشد شما است یا میزان جابه جایی ها در آن بالاست، کمک می‌کند.

2.یک روز معمول کاری این جایگاه شغلی چگونه است؟
در بیشتر موارد، مسئولیت‌های یک جایگاه شغلی بدون بیان مقدار زمانی که باید به هر مسئولیت اختصاص ‌یابد، لیست می‌شود. شما اطلاعاتی در این خصوص را به دو دلیل ازمسئول مصاحبه بخواهید:
اول، دانستن اینکه یک روز معمول کاری این شغل شامل صرف ساعت‌ها وقت روی کاری نامطلوب است، ممکن است منجر به بازاندیشی شما درمورد اینکه آیا این شغل مناسب شما است یا خیر شود.
دوم، با کشف اینکه چه وظایف کاری در این جایگاه شغلی برای کارفرما مهمتر است، شما می‌توانید باقی‌مانده مصاحبه خود را با این حوزه‌ها منطبق ساخته و این موارد را در ادامه مصاحبه خود بیاورید.

3.فرهنگ شرکت خود را چگونه توصیف می‌کنید؟
این یکی از به مراتب مهمترین پرسش‌هایی است که می‌توانید مطرح کنید. پاسخ کارفرما به شما در درک و آشنا شدن با ارزش‌های شرکت، فضای کاریِ هر روز آنجا، چگونگی تعامل همکاران با یکدیگر و … کمک خواهد کرد.
اگر شما قصد دارید بیشترین ساعات بیداری خود را صرف این شغل کنید، پس باید مطمئن شوید که فرهنگ شرکت مناسب شما است.

4.اهداف بیش از پنج سال آینده شرکت چیست؟ چگونه این جایگاه شغلی و این بخش، عامل به این اهداف هستند؟
این پرسش، طبیعت هدف‌گرای شما را نشان می‌دهد و اینکه قصد جابه‌جایی‌های مکرر شغلی را ندارید.
پاسخ آگاهانه، ساختار سازمانی و میزان سازگاری جایگاه شغلی با آن را نشان می‌دهد.
پاسخ ناآگاهانه، حاکی از ناآگاهی مدیر استخدام به امور سازمان، برقراری ارتباط شغلی ضعیف بین اهداف سازمانی و کارکنان، و یا نبود تفکربلندمدت سازمانی است. هیچ یک از این موارد نشانه خوبی نیست.

5.آیا شما کارکردن در اینجا را دوست دارید؟
بعید است که مدیر استخدام بگوید “نه”، اما شما هنوز هم می‌توانید از پاسخ او مطالب زیادی استنباط کنید.
یک لحظه تردید و به دنبال آن گفتن “اوه… بله… من دوست دارم” ممکن است یک نشانه هشدار باشد. ازسوی دیگر، یک لبخند و بیان اینکه چرا او کارکردن در آنجا را دوست دارد، نشانگر یک پاسخ مطمئن‌تر است.

اگر شما با چندین کارفرما مصاحبه دارید، در زمان مصاحبه شغلی‌تان، همان پرسش‌ها را از تک تک آنها بپرسید. این امر به طور ویژه زمانی که نوبت به پرسش‌های ذهنی می‌رسد، بیشتر مفید است (به عنوان مثال پرسش‌های 3 و 5).
انجام این کار به شما کمک خواهد کرد که تصویر کامل‌تری از این سازمان ترسیم کنید تا زمانی که برای این شغل پیشنهاد شدید، بتوانید بهترین تصمیم‌ را بگیرید.

همکاران زیپ (2015). «5 سوالی که در یک مصاحبه شغلی باید بپرسید». ترجمه فاطمه علیزاده. بخش مصاحبه شغلی وبسایت مرجع شغلی علم اطلاعات و دانش شناسی، شماره 1.  14 مرداد ۱۳۹۵.

 Five Things To Ask In A Job Interview


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری